Aliyev’den Sağlık Bakanı Koca’ya teşekkür

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Azerbaycan temasları devam ediyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ilettiği, Aliyev’in de teşekkür ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a selamlarını iletmesini rica ettiği kaydedildi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Azerbaycan ve Türkiye cumhurbaşkanları ortasındaki sarsılmaz birlik ve kardeşlik bağlarının tüm başka kurumları üzere, sıhhat bakanlıkları ortasında işbirliği için de bir rehber niteliğinde olduğunu ve iki ülkenin bakanlıklarının bu bakımdan yakın işbirliği içinde olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in önderliğinde Azerbaycan topraklarının işgalden kurtarılmasının sevinçle karşılandığını söyleyen Bakan Koca, Azerbaycan şehitleri için Aliyev’e taziyelerini iletti ve gazilere şifalar diledi.

Şuşa Deklarasyonu’nun değerine vurgu yapan Koca, bu dokümanda yansıtılan maksatlar doğrultusunda sıhhat alanında bağlantıları geliştirmek ve derinleştirmek için çalıştıklarını belirtti. Türkiye’de sıhhat alanında kazanılan tecrübe ve bilgiyi Azerbaycanlı meslektaşlarıyla paylaşmanın kardeşlik misyonu olduğunu söz eden Bakan Koca, Aliyev’in dayanağıyla Bakü’de düzenlenen Azerbaycan-Türkiye Sıhhat İş Forumu’nun kıymetine vurgu yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Özbekistan’da gerçekleştirdiği görüşmeyi hatırlatan Cumhurbaşkanı Aliyev, iki ülke ortasındaki dostluk ve kardeşlik münasebetlerimizin her alanda daima geliştiğine dikkat çekti. Aliyev, Şuşa Deklarasyonu’nun iki ülke ortasındaki ilgilerin resmi bir tezahürü olarak değerlendirdiğini ve bu deklarasyonun Azerbaycan ve Türkiye halkalarının iradesini ve iki devletin çıkarlarını yansıttığını söyledi.

Aliyev, Azerbaycanlı gazilere Türk hekimlerinin savaş sırasında ve sonrasında gösterdiği muamele için Koca’ya teşekkür etti. Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde işbirliğine dikkat çeken Aliyev, sıhhat alanındaki münasebetlerin bu açıdan övgüye bedel olduğunu ve bu açıdan Azerbaycan-Türkiye Sıhhat İş Forumu’nun değerine değindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir