Birinden alıp diğerine veriyor! Ağlayarak anlattı: ‘Saçsız çocuk bırakmayacağım’

Yasin Kirazlı, 1993 yılında, Ankara’da dünyaya geldi. Lise eğitimini tamamlayan Yasin, kuaför olmak istiyordu. Mesleği öğrenmek için de bayan kuaföründe çırak olarak işe başladı. Tahminen de iki kız kardeşinin olması Yasin’i bayan kuaförü olmaya yöneltmişti. Yasin, kısa vakitte mesleğinin bütün inceliklerini öğrenip, ustalık dokümanını almaya hak kazandı. Bu durum onun 5 yıl evvel usta öğretici olarak Ankara Dikmen Sokullu’da kendi kuaför dükkanını açmasını sağladı. Yasin için hayatı tam da olmasını istediği üzereydi. Lakin bir gün dükkanına gelen müşterisinin hayatını değişik bir noktaya getireceğinden habersizdi.

‘KEŞKE BENİM DE SAÇLARIM OLSAYDI’

Yasin Kirazlı o günü, “Saçları çok uzun bir müşterim vardı. Bir gün dükkâna gelip saçlarını kazıtmak istediğini söyledi. Nedenini sordum. Hastalığı nedeniyle saçlarını kazıtmaya mecbur kaldığını anlattı. Natürel ben saçlarını kazırken çok ağladı. Bayan müşterimin yaşadıkları beni inanılmaz derecede etkiledi. O gün dedim ki ‘Büyükler bile saçlarını kazıtırken bu kadar ağlayıp üzülüyorsa, hastalıkları ya da tedavileri nedeniyle saçlarını kaybeden kız çocukları bu durumdan daha çok yara alır.’ Bu hususta bir adım atmak istedim. Lakin bu adımı atmadan evvel her Ankara’ya konsere geldiğinde saçlarını yaptığım, birkaç defa kanseri yenen sanatçı Gülay ile birlikte saçlarımızı kazıyalım, rahatsızlıkları nedeniyle bu durumu yaşamak zorunda kalan çocuklar üzere olalım istedik. Saçlarımızı kazırken bir tane kız çocuğu toplumsal medyadan, ‘Keşke benim de saçlarım olsaydı da sizinle birlikte saçlarımı kesseydim’ yazdı. Çocuğun profiline girdiğimde, 8 yaşında ve lösemi hastası olduğunu gördüm. İletisine, ‘Merak etme, ben sana saç yapacağım’ dedim. Birinci adımı da böylece atmış oldum” diyerek anlattı.

‘TEDAVİLERİNE OLUMLU YANSIYOR’

Yaşanan bu durum üzerine Yasin Kirazlı hiç vakit kaybetmeden Şanlıurfa’ya, kendisine bildiri atan kız çocuğunun yanına gitti. Natürel eli boş değildi. Küçük kız çocuğunun hastalığı nedeniyle saçları dökülmüştü fakat Yasin ağabeyi ona tam da isteği üzere bir saç yapmıştı. Yasin Kirazlı o anı, “O kadar memnun oldu ki bu duyguyu anlatamam. Aynanın karşısına geçti, hayalini kurduğu beline kadar uzanan saçlarına dokundu sonra da gözyaşlarına boğuldu. Kendini düşünen birileri olduğu hissi onu çok motive etti. Yaşanan bu durum tedavisine de olumlu yansıdı. Zira hayata tutunmak için bir nedeni vardı. Yaptığım peruktan sonra saçı olmayan öteki çocuklardan da talep gelmeye başladı. Benimle bağlantıya geçip, ‘Yasin abi biz de saç istiyoruz’ dediler” kelamlarıyla aktardı. Pekala, kız çocukları için saçın değeri neydi?

“Rahatsızlıkları nedeniyle saçları olmayan kız çocukları kendi akranları üzere okula gittiklerinde saçlarını toplamak ya da örmek istiyor. Haliyle bunu yapamayan çocuğun odak noktası başı oluyor. Küçük yaşlardaki çocuklar birbirleriyle dalga geçebiliyor. Bu durum onları olumsuz istikamette etkiliyor. Hastalığı nedeniyle saçına hiç toka takamayan kız çocuklarının hayalini gerçekleştirmek beni çok keyifli ediyor.” 

‘BABALAR KIZLARININ SAÇLARINI SEVMEK İSTİYOR’

“Türkiye’de saçsız kız çocuğu bırakmayacağım” diyerek hazırladığı perukları çocukların bulundukları kentlere götürüp kendi elleriyle takan Yasin’in bu davranışı aileleri de çok keyifli ediyor. “Bir baba düşünün doğduğundan bu yana kızının saçlarını hiç okşayamamış. Birinci sefer kızını saçlı görüyor. Bu duyguyu başka kız babaları üzere yaşamak istiyor” diyen meleklerin kuaförü Yasin, “Kız da babasının dizlerinde saçları sevilsin istiyor. Alışılmış gerçek saçı üzere olmaz lakin yeniden de bu duyguyu yakalayabiliyorlar. Birinci kez kızlarını saçlı görüyorlar. Bu durum his dolu anlar yaşanmasına neden oluyor” dedi.

‘SAÇIM SAÇIN OLSUN’

Yasin Kirazlı kız çocuklarına peruğu, işlem görmemiş ve boyanmamış 30 santimetre üzerindeki gerçek saçlardan yapıyor. Türk halkının bu hususa ağır ilgi gösterdiğini, ‘Saçım Saçın Olsun’a dayanak vermek için saçlarını uzatıp, boyama süreci yaptırmadıklarını söyleyen Yasin, “Küçük büyük herkes saç bağışı yapıyor. Saçlarını kestirip gönderen beşerler diğer bir kız çocuğu için tekrar uzatıyor. Saçlarının yanı sıra toka, oyuncak, kitap gönderenler de oluyor” diyerek bu mevzuda çok hoş dönüşler aldığını lisana getirdi.

“Çocukların en büyük hayali, uzun saçlı olmak. Düz ya da dalgalı saç talebinde bulunanlar da oluyor. Yaptığım saçları kendi deri renklerine ve ailelerine ahenk sağlayacak formda hazırlıyorum. Sarı saç isteyenleri de ortalara taktığım sarı saçlarla keyifli ediyorum.” 

400’DEN FAZLA ÇOCUĞUN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Ankara’da kuaför dükkânı işleten Yasin Kirazlı, haftanın bir günü çalışmıyor. Müsaadeli olduğu gününü de kız çocuklarına ayırıyor. “Salı günü dükkanımız kapalı. O gün çocuk hangi ildeyse yaptığım peruğu meskenine gidip başına takıyorum. Çarşamba günü ise işimin başına dönüyorum” diyen Yasin, 2015 yılından bu yana yaptığı peruklarla bugüne kadar 400’den fazla kız çocuğunun hayalini gerçekleştirip yüzünü güldürmeyi başardı.

‘PROSOSYAL DAVRANIŞLA ÇOCUKLARA YARDIM EDİYOR’

Peki, Yasin Kirazlı’nın bu davranışı nasıl açıklanabilir? Klinik Psikolog Pelin Hazer, Prososyal davranış kavramı, bir öbür birey yahut bireylerden oluşan kümeye yardım gayeli yapılan istekli davranışlara verilen genel bir isim. Bu kavram istekli çalışmayı, karşılıklı ya da karşılıksız öbürleri faydasına yapılan aksiyonların ve hayırseverliğin bütün formlarını kapsar. Prososyal davranışların başında yardım etme davranışı geliyor. Bunun dışında paylaşma, teselli etme, birinin imdadına yetişme, dürüstlük, adil olma, arkadaşlık, kan ve organ bağışı üzere olumlu davranışlar, prososyal davranışlar çerçevesinde bedellendiriliyor. Yasin Beyefendi, bu prososyal davranışı kendi mesleğiyle özdeşleştirip lösemi olan çocuklara yardım etmeye başlamış” dedi.

“Lösemi kan hücrelerinin bilhassa de akyuvarların olağanın üzerinde çoğalmasıyla kendini gösteren bir kanser türü” diyen Hazer, “Çocukları hem fizikî hem de ruhsal olarak etkileyen kanser hastalığında, uygulanan tedavilerle ömür müddeti uzatılmakla birlikte bu şiddetli süreçte çocukların hayat kalitesindeki artış daha değerli hale geliyor. Bilhassa çocuğun gelişim sürecinin yaşına uygun formda devam etmesi ve desteklenmesi hayli kıymetli. Lösemi tanısı alan çocukların tedavi mühletince davranış ve ruhsal durum değişiklikleri yaşandığı gözlemlenmiş. Kemoterapi yan tesirlerinin, hastanede yatmanın, saçların dökülmesinin, enfeksiyonların, arkadaşlardan ayrılmanın, okula devam edememe ve hayatını denetim edememe üzere durumların bu hastalığı yaşayan çocukların hayat kalitesini bozduğu saptandığına dair bilimsel çalışmalar mevcut” diye konuştu.

Lösemi hastalığı yaşayan çocuğun ömrü, geleceği ve hastalığıyla ilgili tasalarını, endişelerini paylaşma ihtiyacının öncelikli hale geldiğine değinen Pelin Hazer, kelamlarına şöyle devam etti: 

“Çocuklar çoğunlukla bu telaş ve endişelerini kendini yakın hissettiği bireylerle paylaşmayı da tercih edebiliyor. Yasin Beyefendi, tam da bu esnada psikososyal olarak takviye olma noktasında devreye girerek prososyal davranış ile bu çocuklara yardım ediyor. Bu prososyal davranış ise öteki şahısların de saçlarını boyatmadan uzamasını bekleyerek, işteş ve daha geniş bir yardımlaşma sağlayarak öbür insanların da bu sürece katkıda bulunmalarını sağlamış olarak görünüyor.”

Milliyet.com.tr, hayatın içinden insan öykülerini uzman bakış açısıyla harmanladığı ‘SEN ANLAT’ projesini okurla buluşturuyor. ‘Benim de bir öyküm var’ diyorsan, en değerli konuğumuz olarak seni de bekliyoruz: [email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir