Brent petrol düşüşte

Cuma günü 75,85 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 74,17 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.01 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,12 azalışla 74,08 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 69,92 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısıtlı düşüşte, dünyanın en büyük petrol tüketicileri ABD ve Çin’in talep görünümüne yönelik olumsuz beklentiler tesirli oldu.

Fiyatlar geçen hafta ABD’nin temerrüde düşme riski nedeniyle resesyona girebileceği telaşıyla arka arda dördüncü haftalık düşüşünü yaşadı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, geçen hafta ABD’nin temerrüde düşmesi halinde bu durumun yalnızca ABD için değil, global iktisat için de çok önemli yansımaları olacağı ikazında bulunmuştu.

Çin’den gelen zayıf ekonomik bilgiler de talep telaşlarını destekleyerek fiyatların aşağı taraflı hareketini destekleyen bir öteki öge oldu. Yatırımcılar, petrol talebinde güzelleşme belirtileri için önümüzdeki haftalarda Çin’in sanayi üretimi, sabit varlık yatırımı ve perakende satışlar hakkındaki ekonomik datalarını yakından takip edecek.

Arz tarafında ise Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesi üyesi ülkelerin haziranda yapacağı toplantı yakından takip edilecek.

Grubun nisan başında aldığı günlük 1,2 milyon varillik kesinti kararı, yılın ikinci yarısında arz daralması yaşanacağına yönelik tasaları artırarak fiyatların aşağı taraflı hareketini kısıtlıyor.

Bir sonraki toplantıda kümenin fiyatları desteklemek için ek kesintilere gidebileceğine yönelik varsayımlara karşın, memleketler arası basında yer alan haberlere nazaran, Irak Petrol Bakanı Hayyan Abdulgani OPEC+ kümesinin 4 Haziran’daki bir sonraki toplantısında petrol üretimini daha fazla kısmasını beklemediğini söyledi.

G7 ülkelerinin başkanlarının 19-21 Mayıs tarihlerinde yapacakları toplantılarda Rusya’nın güç ihracatına ve ticaretine ait yaptırımları sıkılaştırmayı planladıklarına yönelik haber akışı da arz tarafında takip edilecek bir öbür gelişme olacak.

Brent petrolde teknik olarak 74,31 ile 74,51 dolar aralığının direnç, 73,72 ile 73,33 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir