Burhan Çaçan son yolculuğuna uğurlanıyor: Halkın gönlünde 100 yıl daha yaşarım

Türk Halk Müziği sanatkarı Burhan Çaçan (62) son seyahatine uğurlanıyor. Dostları ve akrabaları Çaçan’a veda etmek için Fatih Camisi’nde hazır bulundu. Eşinin vefatıyla yıkılan Yasemin Çaçan etraftakilerin yardımıyla ayakta durmaya çalıştı. Cenazeye Ferman Toprak, Ferhat Hoş, Nuri Alço üzere ünlü simalar da katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Twitter’dan taziye iletisi yayınladı. Erdoğan “Vefat haberini aldığımız, Türk halk müziğinin kıymetli isimlerinden Burhan Çaçan’a Allah’tan rahmet diliyor; ailesine, sevenlerine ve tüm sanat topluluğumuza başsağlığı dileklerimi iletiyorum” dedi.
Burhan Çaçan meskeninde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını yitirmişti.
Türk Halk Müziği sanatkarı Burhan Çaçan’ın 2020 yılında basında yer alan bir röportajında söyledikleri de dikkat çekti. Burhan Çaçan, Posta’da yayınlanan bir röportajında “Yeni nesil hakkında ne düşünüyorsunuz?” halindeki soruya şu cevabı vermişti:
“Yıllar geçmiş ortadan fakat şükür ki bizim müziğimiz hâlâ hafızalarda. Ben, bundan sonra hiçbir şey yapmasam da halkın gönlünde 100 yıl daha yaşarım. Ben 200’e yakın yapıtı milletin kalbinde koydum. Bugün hâlâ gittiğim tatil yörelerinde ‘Aşkımız Olay Olacak’ çalıyor. Şimdiyse adam bir müzikle bir yerlere geliyor. Sonra yok olup gidiyor. Onlar için üzülüyorum. Bizim kuşaktan; Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Hüseyin Altın hâlâ ayakta. Müslüm Gürses öldü ancak yapıtları yaşamaya devam ediyor. Tek müzikle anılacağıma hiç anılmayayım daha düzgün.”
Çaçan öbür bir röportajında da hayatından satır başlarını şöyle anlatmıştı:
“20 ekim 1960 yılında Ağrının Eleşkirt ilçesinde doğdum. Dokuz erkek kardeş ve üç kız kardeşim var. Ağa çocuğuyum. Bizde 12 köyün hepsi babama bağlıydı. Bu türlü bir ailenin mensubu olmama karşın yaşantımız son derece mütevazıydı. Babam ihtilalde Yassıada, Sivas ve Çanakkale’ye sürgün edilmiş bir Demokrat Partiliydi. Tarihimizde 55’liler olarak geçen 55 köy ağasından birisidir. Ben babamı 6 yaşında iken tanıdım. Babam 6 yıl sürgünde kaldı ve ben onu 6 yaşında iken birinci kez gördüm. Babam canlı hayvan ticareti ve dokuma ile uğraşıyordu. Biz de babamızın yanındaydık. İlkokula başladım. Sesimin hoşluğunu de çok pahalı hocalarım keşfettiler. 1975 yılında Erzurum radyosunun açmış olduğu amatörler imtihanında 2000 kişi içinde birinci oldum. Ve sonra benim için sanat dünyasında çok uzun bir seyahat başladı. Ve bugünlere kadar geldik.”

‘Ağrı’dan bir delikanlı geldi’

Çaçan’ın yolu daha sonra Ankara’ya uzandı. Orada da sesinin hoşluğu ve yeteneğiyle çabucak dikkatleri üzerine çekti. Efsane sunucu Halit Kıvanç‘ın programına katıldı. O noktadan sonra artık sesini de imgesini de bütün Türkiye biliyordu artık. Kıvanç, onu o kameralar karşısına geçtiği birinci programda “Ağrı’dan bir delikanlı geldi” diyerek anons etmişti.
Çaçan birinci albümünü 1981 yılında çıkardı. Sefa Geldin isimli albümün yapımcılığını, Türk halk müziği alanındaki ustalarından biri olan Arif Sağ üstlendi. Burhan Çaçan sinemada da aranan yüzler ortasındaydı. Ağlama, Her Yer Karanlık, Ayaz Geceler ve Yağ Yağmur isimli sinema sinemaları için kamera karşısına geçti.
Kariyeri boyunca sinema ve müzik çalışmalarını bir ortada yürüttü Burhan Çaçan.
1991 yılında Yasemin Çaçan ile evlenen Burhan Çaçan’ın iki çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir