Burun içi yarası nasıl geçer? İyileşmeyen burun içi yaraları doğal tedavi yöntemleri…

Burun içi yaraları bilhassa mevsim geçişlerinde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Ekseriyetle kuru hava ve alerjiden kaynaklı meydana geldiği görülür. Burun içi yaraları meydana geldiği andan itibaren 4-5 gün kadar devam ederek nefes kalitesini olumsuz istikamette etkileyerek kişinin gün içinde rahatsız ve huzursuz hissetmesine neden olmaktadır. Burun içi yaraları, ne kadar rahatsız edici olursa olsun birkaç doğal tedavi ile kısa müddette geçmesi mümkündür…

Sonbahar ve ilkbahar mevsiminde sık sık oluşan burun içi yaraları, ekseriyetle kuruluktan kaynaklı meydana gelir. Kuru ve nemsiz ortamlarda uzun müddet bulunmanın sonucu olarak burun içi yaraları oluşabilir. Uzun mühlet geçmeyen nezle ve grip üzere teneffüs yolu hastalıkları burun içinin tahrip olmasına ve buna bağlı olarak burnun içinde yaraların oluşmasına neden olabilir. Burun yaralarının bir öteki nedeni ise alerjidir. Mevsim geçişlerinde toz ve kuruluktan kaynaklı burun içinde yaralar oluşmaya başlar. 

Meydana geldiği andan itibaren kişinin ömür kalitesini değerli ölçüde etkileyen burun içi yaralarının kısa müddette geçmesi için birinci olarak buhar banyosu yapılması önerilir. Bilhassa ömür alanının daha nemli olması burun yaralarının kısa müddette geçmesine yarar sağlayacaktır. 

Burun içi yaralarının kısa müddette geçmesi için gün içinde sık sık merhem ve vazelin üzere uygunlaştırıcı tesiri yüksek kremlerin sürülmesi tavsiye edilir. Burun içi yaralarının kısa müddette geçmesi için yaranın olduğu bölgeye temastan kaçınmak gerekir. 

İltihap ve enfeksiyondan kaynaklı meydana gelen burun içi yaralarının kısa müddette geçmesi için iltihap kurutucu özelliğe sahip eserlerden istifade edilebilir. Zencefil, epeyce güçlü bir iltihap sökücü olarak burun içi yaralarının kısa müddette tedavi edilmesinde kullanılabilir. 

Deniz yahut okyanus suyu burun spreyi, burun içinde meydana gelen yaraların kısa müddette geçmesi için epeyce tesirli unsurlar ortasında yer alır. Bilhassa mikrop kırıcı ve nemlendirme özelliği sayesinde burun içindeki yaraların kısa müddette geçmesine yardımcı olur. Burun içinde oluşan yaralara tertipli olarak okyanus spreyi sıkmak ya da direkt deniz suyu ile yıkamak yaraların kısa müddette güzelleşmesini sağlamaktadır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir