Büyük depremin ardından o bölgeye dikkat çekti

Deprem Araştırmaları ile tanınan Ahmet Yakut, Kahramanmaraş ve Hatay sarsıntılarının akabinde Türkiye’nin doğusunu ve Marmara Bölgesi için beklenen sarsıntısı kıymetlendirdi. Yakut, yaşanan sarsıntıların akabinde Palu-Bingöl-Karlıova-Yedisu segmentinin güzelden uyguna tehlikeli bir duruma geldiğini tabir ederek, bu bölgenin 7 ve üzerinde zelzele üretme potansiyeline sahip olduğunu açıkladı.

‘Bir gece aniden kapımız çalındı ve zelzele gerçeği ile yine yüzleştik’ kelamları ile durumu özetleyen Ahmet Yakut, Kahramanmaraş ve Hatay sarsıntılarının akabinde bölgedeki hareketliliği kıymetlendirdi. Yakut, “Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ili etkileyen bu sarsıntı sonrası Doğu Anadolu Fay zonu olarak isimlendirdiğimiz sınır, üzerindeki gerilimi büyük ölçüde attı. 7 ya da üzerinde bir zelzelenin bu bölgeden gelme ihtimali epey düştü. Olacak sarsıntılar tekrar bu zon üzerinde yahut zonu oluşturan kısa faylarda olacağı için bölgede 4 ya da 5 büyüklüğündeki artçı zelzelelerin uzun bir mühlet meydana geleceğini söyleyebiliriz. Bağımsız olarak meydana gelebilecek sarsıntılarda bence 6.6 üzerinde bir zelzele şu an için oluşturmaz. Yaşanan bu zelzeleler sonrası bu sene bence öncelikli olarak, ülkemizin doğusuna ve Akdeniz açıklarına odaklanmamız gerek. Zira ortaya çıkan güç ve meydana gelen atım hareketi o kadar büyüktü ki, ülkemizin doğusu Avrasya ve Arap Levhalarının hareketleriyle bir makas üzere kapanmaya devam ederken, öbür taraftan da Orta Anadolu Bloğu dediğimiz alanı İç Anadolu’yu batıya gerçek ittirmektedir” dedi.

Yakut, “2022 yılı sonlarında yaptığım açıklamada 2023’ün depremsellik konusunda hem ülkemiz hem de komşularımız açısından değerli bir yıl olduğunu söylemiştim. Niyet ve fikirlerim yeniden tıpkı. Doğu Anadolu Fay zonu üzerindeki gerilimi attı, fakat bu gerilimin birçok öbür faylara transfer edildi. Tehlikenin en kıymetlisi Doğu Anadolu Fay zonu ile kesişen ve Kızıldeniz’den Hatay’ a kadar uzanan ‘Ölüdeniz fay zonu’ olarak isimlendirdiğimiz sınır üzerinde olabilir. Yaşanan 7.8 büyüklüğündeki sarsıntıda kırılmayan bu faylar, 1822 yılından bu yana dek kırılmadı. Suriye’den GAP ovası dediğimiz alana kadar uzanan Hatay’ın doğusundaki bu faylar 7 büyüklüğünde bir sarsıntısı üretme potansiyeline sahip. Bu yüzden Hatay – Suriye ve bölge güneyi için tehlike geçmemiş olabilir. Yani yakın gelecekte Suriye topraklarında ülkemizinde hissedeceği büyük bir zelzelenin meydana gelmesi pek de sürpriz olmayacaktır. 6 Şubat 2023 sarsıntısı sonrası uygundan uyguna tehlike düzeyi artan öteki alan ise elbet Palu- Bingöl- Karlıova- Yedisu segmentleridir. Palu – Bingöl kısımlarında 6 büyüklüğünde sarsıntı oluşturacak bir sessizlik hakim. Lakin üstte belirttiğim alanların dışında bu sene Bingöl Karlıova ve Yedisu segmentine dikkat etmeliyiz. Bu alanlar 7.2 büyüklüğüne varabilecek bir zelzele potansiyeline sahip.

Ayrıca Adana kuzeyi sismik açıdan bir oldukça hareketli bir süreç yaşayacaktır. Kayseri Sarız fayı – Saimbeyli Fayı olmak üzere bu bölge ya da yakınlarında 5.1 – 6.2 ortası zelzeleleri bu sene içerisinde görebiliriz. İskenderun açıklarından Kıbrıs Güneyine uzanan ve DAFZ ( Doğu Anadolu Fay Zonu ) ile bağlantılı olan Kıbrıs Açıklarındaki ” Kıbrıs Yayı ” üzerinde de 6.8 büyüklüğüne varabilecek zelzelelerin olabileceği unutulmamalıdır” dedi.

Önlem alınmalı

Türkiye’nin batısı ve Marmara sarsıntısı konusunda da kısa bir açıklama yapan Ahmet Yakut, “Marmara sarsıntısı ile yatıp kalkıyoruz. Bu zelzele eninde sonunda olacak. Fakat bu sene bence ülkemizin gerek doğusu ve gerekse de Akdeniz açıklarındaki zelzeleler akıllarda kalacak. Beklenen Marmara sarsıntısına ne kadar kaldı, kalmadı bunu vakit gösterecek. Bence doğudaki olası bu hareketler sonrası Marmara konuşulacaktır. Sakın ha dediklerimden “Daha Marmara sarsıntısının olmasına vakit varmış! ” diyerek bir boşluğa düşmeyin. Zira bizi toplum olarak bitiren ve yıkıp darmadağın eden bu boşvermişlik algısı. Dün apansız 10 ilin başına gelenler, tahminen de yarın daha ağır bir tabloyla Marmara’da ya da öbür alanlarda yaşanacak. Elhasıl tedbir almazsak, zelzelenin değil çürük binaların öldürdüğünü en son ve acı formuyla unutmazsak ve bu şuurla bir an evvel bu sarsıntılara hazırlanmazsak her sarsıntı sonrası tıpkı acıları tekrar yaşamaya devam edeceğiz” halinde konuştu. – BALIKESİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir