‘Ceketin milyon dolar millet aç’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin bütçe konuşması laf atmalar ile sık sık kesildi. Muhalefet milletvekilleri, Nebati’nin bahsettiği 2023 Türkiyesi için, “Cennetten bahsediyorsun fakat ortada bir şey yok” eleştirisi yaptı. CHP’li Hüseyin Yıldız “Ah Nebati ah! Yaktın milleti” derken CHP’li Ahmet Akın, “Hem de gözleriyle yaktı” diye laf attı. CHP’li Ömer Fethi Gürer de, “Damacana su 40 lira oldu Sayın Bakan, haberin var mı?” diye sordu. Nebati, “Ben bir hizmetkâr olarak her vakit güler yüzlü olacağım” deyince CHP’li Engin Özkoç, “Güler yüzlü ol ancak senin ceketin milyon dolar, millet aç” dedi.

CEBERUT DEVLETİ TEMSİL ETMİYORUM

Kürsüde iktisada ait pembe tablolar çizen Bakan Nebati, enflasyon, iktisadın durumu, EYT’liler, minimum fiyat, memur ve emekli artırımları üzere sorulara cevap vermek yerine kelam düellosu yaptı.

Millet açken daima gülmesinin hakikat olmadığını söyleyen Engin Özkoç’a karşılık veren Nebati, “Ben müesses nizamın ceberut devletinin önemli, asık hızlı anlayışını temsil eden birisi değilim. Efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya gelen bir anlayışın temsilcisi olarak güler yüzlüyüm, güler yüzlü olmaya da devam edeceğim” dedi.

GÜLERYÜZLÜ OL LAKİN DALGA GEÇME

Özkoç bu kelamlar üzerine Nebati’ye, “Sen güler yüzlü ol, fakat EYT’lilerle dalga geçme. Güler yüzlü ol ancak insanları aşağılama, güler yüzlü ol fakat senin ceketin milyon dolar, milyonluk. Millet aç, sefil; onlarla dalga geçme” cevabını verdi. Daha sonra Bakan Nebati ile Özkoç ortasında şu diyalog yaşandı:

NEBATİ: “Ya, bırakın artık, emeğin ne olduğunu, ne kadar kutsal olduğunu bilen birisine, bunları anlatmayın. Hiç kimseyle, çocuklarımla dalga geçmiyorum, bırakın artık. Bu ülkede emeği…”

ÖZKOÇ: “Sen beşerlerle dalga geçme, millete verdiğin kelamı yerine getir.”

NEBATİ: Bu ülkede emeği temsil eden CHP değil, emeği temsil eden birisi varsa o da AK Partidir, kusura bakmayın.”

ÖZKOÇ: “Nasıl bu kadar palavra söyleyebiliyorsun?”

NEBATİ: “Bu kadar net olarak söylüyorum”

7 MİLYON KİŞİ İŞSİZ, MASAL ANLATMA!

Bakan Nebati, tartışmanın uzaması üzerine mevzuyu özelleştirmeye getirdi. Atatürk’ün “Halkın iktisadı refaha müsait olduğu vakit bu tesisler (KİT’ler) birinci fırsatta özel müteşebbislere ve halka mal edilmelidir” kelamlarını okuyan Nebati, “Bunu uyguluyoruz. Satılması gereken bir şey varsa satılır” dedi. Özkoç da “Yani ülkenin bütün mal varlıklarını satmak size ilişkin olacak, Atatürk bu türlü mi dedi?” diye sordu. Daha sonra Milletvekilleri ile Nebati ortasında şu diyaloglar yaşandı:

ÖZKOÇ: “7 milyon kişi işsiz Türkiye’de, hâlâ gerçek dışı beyanda bulunuyorsun.”

NEBATİ: “Enflasyonda önümüzdeki devirde süratli bir azalma olacaktır.

Burcu KÖKSAL (CHP): “EYT’liye, taşeron çalışana kaynak var mı?”

Süleyman GİRGİN(CHP): “Emekçinin alım gücü düştü Sayın Bakan.”

Faruk SARIASLAN(CHP): “Emekçi nerede, işçi, emekçi! İşçinin maaşı nerede? Masal anlatma! Emekli maaşı nerede?

KÜRSÜYE CILIZ ALKIŞ İLE ÇIKTI

Bakan Nebati konuşmasını yapmak için kürsüye gelirken AKP sıralarından birkaç milletvekilinden alkış gelmesi şaşırttı. HDP’li Garo Paylan, “Hiç alkış yok, Sayın Bakan alkışlamadılar sizi” dedi. AKP’li Çiğdem Erdoğan Atabek ise, “Bir daha alkışlarız” deyince AKP sıralarından gelen alkışlar arttı. Nebati de “Biz hem birbirimizin lisanından hem birbirimizin gönlünden hem de birbirimizin gözlerinden çok âlâ anlaşıyoruz” dedi.

Nebati’nin, “Bir sonraki bütçede milletvekillerimizin bir kısmı burada olmayacak” kelamları üzerine muhalefetten “Siz de olmayacaksınız Sayın Bakan” karşılığı geldi. Nebati konuşurken muhalefet milletvekillerinin laf atmaları tutanaklara şöyle yansıtı:

NEBATİ: 2022 yılında 51 milyonun üzerinde turist bekliyoruz

Kadim DURMAZ (CHP): Adamların 1 lirası 20 lira olursa nereye gitsin?

NEBATİ: Enflasyonda her ay düşüşü göreceğiz

Ömer Fethi GÜRER (CHP): Damacana su 40 lira olmuş Sayın Bakan.

NEBATİ: Önceliğimiz her vakit dar gelirliler olmuştur.

GÜRER: Aman, onu söyleme de ne söylersen söyle!

NEBATİ: O kadar çok şey yapıyoruz ki kanıksadık.

Serpil PEKGÖZGÜ (HDP): Açlığı ve sefaleti kanıksadık; sefalette bir numarasınız Sayın Bakan.

ÖZKOÇ: Tavsiyem, espri yapmayın.

Fahrettin YOKUŞ (İYİ): Sayın Bakan, cennetten bahsediyorsun, ortada bir şey yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir