Cemre ne zaman düşecek? Cemre düşmesi ne demek? İkinci cemre hangi tarihte? 2023 Cemre düşme tarihleri!

Cemre düşme tarihleri, mart ayının gelmesiyle gündemde yerini almaya başladı. Baharın habercisi olan cemre düşme tarihleri 2023 yılı için merak edilen hususlardan birisi oldu. Cemre havaya, suya ve toprağa düşecek. 2023 yılı Şubat ayının sonuna gelinmesinin arından cemrenin suya düşüp düşmediği merak ediliyor. Cemre ne vakit düşecek? Cemre düşmesi ne demek? İkinci cemre hangi tarihte?

Havaya, suya ve toprağa olmak üzere üç evrede gerçekleşen cemre düşme tarihleri 2023 yılında merak edilen mevzulardan birisi oldu. Şubat ayının da sonuna gelinmesiyle cemre suya düştü mü? sorulmaya başlandı. 19-20 Şubat tarihleri ortasında havaya düşen cemrenin 2. evresi olan suya düşmesi sonrası son evre olan toprağa düşmesi gerçekleşecek. Pekala, 2. Cemre düştü mü? Cemre suya düştü mü, ne vakit düşecek?

İkinci Cemre Düştü Mü?

Baharın habercisi olan cemre düşme evresinden birincisi 19-20 Şubat tarihleri ortasında olmuştu. Cemrenin 2. evresi olan suya düşme hadisesi ise 26-27 Şubat tarihleri ortasında olacak. Cemre en son olarak toprağa düşecek.

Cemre Düşme Tarihleri 2023 Mart

1. Cemre 19-20 Şubat – Havaya

2. Cemre 26-27 Şubat – Suya

3. Cemre 5-6 Mart – Toprağa

Cemre Suya Niyet Ne Olur?

“Cemre düşmesi” hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarı çıkaramadıkları hayvanların otlaklara kavuşma vaktinin yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme devrine gelindiğini söz ediyor. Ayrıyeten cemre düşmesi, bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

Cemre nedir?

Arapça kökenli bir söz olan “cemre”‘nin kelamlık manası kor yani ateştir. Halk ortasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan çabucak evvel 7 gün ortayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

“Ateş”, “kor” manasına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime nazaran evvel havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. “Cemre düşmesi”, bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir