‘Davutpaşa Davası’nda yeni gelişme

Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya 2 tutuksuz sanık, patlamada hayatını kaybedenlerin aileleri, yaralananlar ve taraf avukatları katıldı.

Tutuksuz sanıklardan Hatice Küçükakyüz savunmasında, olayda rastgele bir kastının olmadığını ve olay tarihinde vazifeye yeni başladığını tabir etti.

Diğer tutuksuz sanık Şevket Yıldırım, binan imarında rastgele bir imzasının bulunmadığı lisana getirerek, “Burada rastgele bir ihmalimiz yok. Patlamanın üzerinden 16 yıl geçti. İnşaatta deniz kumu kullanıldığı, çimento tonajının az olduğu, kullanılan gereçlerle alakalı benim bir ilgim yok” dedi.

Mahkeme heyeti, duruşmaya katılmayan sanık Rüstem Tekin, hakkında zorla getirilme kararı çıkartılmasına ve eksikliklerin giderilmesine karar verdi.

Davanın geçmişi

Davutpaşa’daki maytap atölyesindeki patlamanın akabinde, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı 10 sanık hakkında dava açtı. Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama 14 Temmuz 2014 sonuçlandı.

Mahkeme periyodun Zeytinburnu Belediyesi Ruhsat ve Denetleme Müdürü Rüstem Tekin ile devrin Zabıta Müdürü Feruz Kutsal hakkında 7’şer yıl 6’şar ay, bina sahipleri Remzi ve Resul Koçyiğit kardeşlere de 5’er yıl mahpus cezası verdi.

Dönemin İmar ve Şehircilik Müdürleri Şevket Yıldırım ve Servet Kırna‘ya ise 4’er yıl 2’şer ay mahpus cezası verilirken, bu cezalar 30’ar bin 400’er lira para cezası çevrildi. Devrin İmar ve Şehircilik Müdürü Hatice Küçükakyüz‘ün 2,5 yıllık mahpus cezası da 18 bin 200 liraya çevrildi.

Karar bozuldu

Zeytinburnu Belediye Lideri Murat Aydın, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Atakan Tanış ile patlamanın olduğu atölyede emekçi olarak çalışan Hasan Altay ise beraat etti. Kararın temyiz edilmesi sonrası Yargıtay 12. Ceza Dairesi, ‘Taksirle mevte neden olma’ cürmünden 7 yıl 6 ay mahpus cezası verilen sanıklar Rüstem Tekin ve Feruz Kutsal hakkındaki hatanın ‘Görevi berbata kullanmak‘ kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiği belirtilerek, bozma kararı verdi.

Zeytinburnu Belediye Lideri Murat Aydın, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Atakan Tanış ile patlamanın olduğu atölyede personel olarak çalışan Hasan Altay hakkında beraat kararları ve sanıklar Remzi ve Resul Koçyiğit hakkındaki 5 yıl mahpus cezası kararını onadı.

Zaman aşımı

Servet Kırna hakkında vakit aşımı mühletinin dolduğu belirtilerek, davanın düşmesine karar verildi. Taksirle vefata neden olma hatasından para cezasına çarptırılan Şevket Yıldırım ve Hatice Küçükakyüz cürümlerinin ‘İhmal suretiyle vazifesi berbata kullanmak’ kabahati kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiği belirtildi.

2019 yılında evrakta yine yargılama sonunda mahkeme, sanıklardan Rüstem Tekin ve Feruz Kutsal’a ‘Görevi berbata kullanma’ hatasından 2’şer yıl mahpus cezası verdi. Mahkeme, cezayı 1 yıl 8 aya düşürerek, kararın açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı. Sanıklardan Şevket Yıldırım ve Hatice Küçükakyüz’ü ise ‘İhmal suretiyle misyonu berbata kullanma’ cürmünden 1’er yıl mahpus cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti bu cezayı 10’ar aya düşürerek, kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Katılanlar bu kararı kişisel müracaat yoluyla Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Anayasa Mahkemesi, yaptığı incelemede, ‘Yaşam hakkı ihlali ve faal soruşturma yapılmamış olması’ gerekçesiyle, yargılamanın yenilenmesi kararı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir