Depremde can kaybı 40 bin 642 oldu

Maraş merkezli 7,7 ve 7,6’lık zelzele Maraş, Antep, Urfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Malatya’da büyük yıkıma yol açtı. Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli sarsıntıların akabinde 4 bin 734 artçı zelzele meydana geldi. Sarsıntıya ait son bilgileri AFAD Lideri Yunus Sezer verdi. Sezer can kaybı sayısının 40 bin 642’ye yükseldiğini söyledi.

‘TAHLİYE SÜREÇLERİ DEVAM EDİYOR’

AFAD Lideri Yunus Sezer şunları aktardı:

“164 bin vatandaşımıza nakdi yardım ödemelerini gerçekleştireceğiz. Burada sarsıntıdan etkilenmiş olanlara bir nebze olsun dayanak olmak. Süreç büsbütün bizim tarafımızdan yürütülüyor. e-devlet’ten vatandaşlarımız 10 bin lirayı sorgulayabilirler.

Kira yardımları konusunda da barınmaya dayanak olmak. Konutunu kaybeden vatandaşlarımıza iki alternatif sunuyoruz; birincisi konteyner ve öbür barınma ile ikincisi kira dayanağı. e-devlet üzerinden müracaatlar devam ediyor. 290 bin civarında müracaat var. 274 bin sarsıntı bölgesinde görevlendirilen işçi var. Tahliye süreçleri devam ediyor. 430 binin üzerinde tahliye bizim tarafımızdan yapıldı. 313 bin 720 kişiyi kamu misafirhanelerinde, otellerde ve öteki tesislerde konuk ediyoruz.

Hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu anda yüzde 50’nin üzerinde hasar tespit yapıldı. Burada da çok kısa vakit içinde Etraf ve Şehircilik Bakanlığı grupları tamamlayacak.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir