Elon Musk’ın Twitter’daki yeni hamleleri yine tartışma yarattı

Tartışmalı satın alma sürecinden sonra Twitter, Elon Musk’ın yaptığı değişikliklerle sık sık gündem olmaya devam ediyor. Artık de toplumsal medya platformu, fiyatlı mavi tik statüsünü tekrar başlatacağını duyurdu. Twitter’dan yapılan açıklamaya nazaran, şirket özelliği bugünden itibaren abonelerin hizmetine yine sunacak.

Bu statü için web kullanıcılarından 8 dolar, Apple IOS kullanıcılarından 11 dolar aylık abonelik fiyatı talep edilecek.

Ücretli aboneler, kullanıcı isimlerini yahut profil fotoğraflarını değiştirebilecek lakin onay süreci sonuçlanıncaya kadar mavi tik işareti süreksiz olarak hesaptan kaldırılacak. Twitter ayrıyeten gelecek günlerde, resmî onay rozetini, işletme hesapları için altın renkle, devlet ve çok taraflı hesaplar için gri onay işaretiyle değiştireceğini duyurdu.

Şirket, kasım ayında, onaylı hesap olarak bilinen mavi tik uygulamasının yine başlatılmasını ertelediğini açıklamıştı.

KARAKTER SAYISINI 4 BİNE ÇIKARACAK

Platformdaki değişiklikler yalnızca rozetlerle hudutlu değil. Musk, gelecek özelliklerle ilgili de tweet’lerinde ipuçları vermeye devam ediyor. Twitter’ın yeni CEO’su, platformdaki karakter sonunu 4 bine çıkarmayı planladığını söyledi. Musk, değişiklik hakkında rastgele bir detay vermedi, lakin plan şimdiden Twitter kullanıcılarından ağır tenkitler almaya başladı bile.

Musk, Allan Obare isimli kullanıcının, “Elon, Twitter’ın karakter sayısını 280’den 4000’e çıkaracağı hakikat mu?” sorusuna “Evet” diye karşılık verdi.

Musk’ın karşılığı kısa müddette tartışmalara neden oldu. Bilhassa yanlış bilgilerin yayılmasıyla ilgili kuralları kaldıran ve nefret söylemi içeren paylaşımların yapıldığı hesapları yine faal hale getirdiği için kullanıcı kaybeden platformda, Musk’ın yeni duyurusundan sonra da yeni ayrılıkların olması bekleniyor.

ESPN’de yazan Britni Danielle, Musk’ın karakter hududuyla ilgili yeni kararını şu sözlerle eleştirdi: “Twitter’ın hedefi kısa ve öz olmanız gerektiğiydi. Toplumsal medyada rastgele insanların berbat yazılmış makalelerini okumak isteseydim, Facebook’ta olurdum.”

Kullanıcılar da Musk2ın karakter sayısı artışıyla ilgili kararını esprili tweet’lerle eleştirdi.

Kültür muharriri Niko Stratis ise; “4.000 karakterlik uzun gönderiler yapmak, burada gönderi yayınlamanın tek hoş yanını mahvediyor” diye yazdı.

TV muharriri Kashana Cauley, “Tweetler artık manifesto olarak adlandırılacak” diyerek yeni kararla dalga geçti.

Bazı kullanıcılar da tweet’leri uzatmanın Twitter’ı diğer bir Facebook yahut Tumblr’a çevireceğinden korkuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir