Enkazda yolculuk

GAZİANTEP’te oto galericilik yapan Abdullah Uzun, enkaz altında kalan araçlarını kurtarıp yeni yerine götürüyor. Hurda yığınına dönen araç içinde yola çıkan Uzun, “Evlerimiz gitti, araçlarımız gitti, şükür can kaybımız yok. Artık bir yerde personellik yapacağız. Diğer imkanımız kalmadı” dedi.

Kahramanmaraş merkezli zelzelenin Gaziantep’te en çok etkilediği yerlerden biri Nurdağı oldu. Nurdağı’nda oto galericilik yapan 24 yaşındaki Abdullah Uzun’un yaklaşık 1 milyon pahasındaki 6 aracı enkaz altında kaldı. Kendi eforlarıyla kurtardığı hurda yığınına dönmüş araçları kurtarmaya çalışan Uzun’un yeni seyahati kameralara yansıdı. Canı kıymetine araçlarını kurtarmaya çalışan ve öbür bir aracın onu çekmesiyle yola çıkabilen Uzun, yaşadıklarını camı çerçevesi kalmayan aracın içinden anlattı.

TOPLU FORMDA HURDAYA VERECEĞİZ

Uzun, “Nurdağı’nda galericiyim. Yan taraftaki binanın devrilmesiyle altı aracımız enkaz altında kaldı. Artık de bunları kendi imkanlarımızla çıkartmaya çalışıyoruz. Bunla bir arada enkazdan çıkardığımız üçüncü aracımız. İki adedini çıkarttık bir adedini çıkaramıyoruz. Kendi köyümüzde yerimiz var, oraya çekiyoruz. Toplu bir formda büyük ihtimalle hurdaya vereceğiz. Devlet bir dayanak verirse fakat o biçimde bir şeyler yapabiliriz. Yoksa yok. Öbür bir dermanımız yok. Cazip çağırdık, trafik polisi sahipsiz araçları çekiyoruz dedi. Cazip bulamıyoruz” diye konuştu.

KASKOLU ARACIMIZ YOK

Çekici bulamadığını belirten Uzun, “Bir tane kendi çekicimiz vardı, aradık diğer yerdeydi. Cazibeli olursa bizim için daha yeterli olur. Konutlarımız gitti, araçlarımız gitti, şükür can kaybımız yok. Artık bir yerde personellik yapacağız. Öteki imkanımız kalmadı. Zelzele anında galeride değildik, evdeydik. Anlatılmaz, yaşamak lazım. Konutlarımız kullanılamaz halde. Nurdağı içinde 850 tane galeri var. Esnaf arkadaşlarımızın hepsi bu durumda. İlla ki devletten bir dayanak bekliyoruz. Bu durum afettir, herkesin başına gelebilir. 99 model otomobilin kaskosu yok. Sigortaları da satış yapılırken yapılıyordu. Yeni olan otomobil da var, eski otomobil da lakin kaskolu aracımız yok” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir