FETÖ evleri darphane gibi! Her yerden para fışkırdı

FETÖ/PDY’nin yeni yapılanması, yeni eleman temini ve finans kaynaklarının deşifresine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı ilgili daire başkanlıkları ile Mali Kabahatleri Araştırma Şurası (MASAK) koordinesinde yürütülen ‘Gazi Turgut Aslan Operasyonu’ çerçevesinde, Adana’da da çok sayıda adrese baskın yapıldı. Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Uğraş Şube Müdürlüğü takımları, 8 aylık teknik ve fiziki takibin akabinde haklarında yakalama kararı çıkarılan 5’i bayan, 35 şüpheliyi gözaltına aldı. Adreslerdeki aramalarda koltuk döşemeleri ve masa çekmecelerine gizlenmiş 7 bin 720 Euro, 22 bin 400 Dolar, 251 bin 960 TL ile 100 gram has altın ele geçirildi.

Emniyete götürülen şüphelilerin ‘kurye’ olarak isimlendirildikleri, Amerika Birleşik Devletleri ve kimi Avrupa ülkelerinden gönderilen paraları örgütle irtibatlı ya da daha evvel isimli süreç uygulanmış bireylere dağıttığı, örgüt tabanının dağılmaması için çalışma yürüttüğü kaydedildi. Süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden Zekeriya Y., Başkan T., Atilla Ü., Murat D., Fidan Y., Bahattin S., Mehmet K., Bekir Ç. ile Mehmet Ö. çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, 2’si mesken mahpusu cezasına çarptırıldı; 5 kişi isimli denetim kaidesi, 19 kişi ise savcılık talimatıyla tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

“AKSAKALLI BİR ADAM”

Şüphelilerin, örgütün gönderdiği parayı, verilecek kişinin T.C. kimlik numarasını alıcı ve gönderici kısmına yazıp, kartsız süreçle PTT ATM’sinden yatırdığı ortaya çıktı. Kelam konusu paraların, bilhassa örgüte yönelik operasyonlarda gözaltına alınıp tutuklanmış ve faal pişmanlıktan yararlanmamış bireylere ve ailelerine gönderildiği belirlendi. Öte yandan tutuklu Atilla Ü.’nün, örgütün parasını gönderdiği anlar ATM’nin güvenlik kamerasına yansıdı.

Operasyonda gözaltına alınan birtakım şüphelilerin, “Tanımadığım bir kişi telefonla arayıp, yardım etmek istediği aileler olduğunu söyledi. Daha sonra da bana parayı gönderdi. Ben de bana söylediği bireye bu paraları gönderdim” ve “Sokakta karşılaştığım aksakallı bir adam, yardıma muhtaç ailelere göndermem için bana para verdi. Nedenini sormadım” biçiminde söz verdikleri belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir