Hatay’a yeni deprem uyarısı: O bölge gerildi!

İZMİR Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Kısmı Sismoloji Anabilim Kolu öğretim üyeleri tarafından Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde hazırlanan raporun ikinci kısmında, “Hatay’ın doğusunda Suriye hududunda da artan bir gerilme birikimi gözlenmektedir” denildi.

DEÜ, Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli yıkıcı zelzelelere yönelik iki kısımdan oluşan ön kıymetlendirme raporunu bir mühlet evvel kamuoyu ile paylaştı. Raporun birinci kısmında, bölgede iki başka fay zonunda meydana gelen sarsıntıların yüzey deformasyonlarının araştırma sonuçları paylaşılırken; DEÜ Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Kısmı Sismoloji Anabilim Kolu öğretim üyeleri Doç. Dr. Elçin Gök, Yüksek Mühendis Berkay Kalkar, Doç. Dr. İlknur Kaftan ve Dr. T. Özgür Kurtulmuş tarafından hazırlanan ikinci kısımda ise bölgeye uygun yapılaşmanın kıymetine vurgu yapıldı.

Raporda, zelzele bölgesinde “Utkucu vd 2023” kaynaklı bir sarsıntı gerilme modellemesini de yorumlayan DEÜ’lü bilim insanları, Hatay’da 20 Şubat 2023 tarihinde 6.4 büyüklüğünde meydana gelen zelzelenin akabinde bilhassa Adana, Kıbrıs Adası’nın kuzeydoğusu, İskenderun Körfezi ile Ölüdeniz Fay Zonu boyunca gerilme artışı elde edildiğini belirtti.

Doç. Dr. Elçin Gök, ayrıyeten bölgenin kuzeydoğusunda yer alan Malatya ve Elazığ etrafında gerilme birikimi dikkat çekerek, Hatay’ın doğusunda Suriye hududunda da artan bir gerilme birikiminin gözlemlendiğini de kaydetti.

Hatay’a yeni uyarı!

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Süleyman Pampal ise 20 Şubat’ta sarsılan Hatay’ı tekrar uyardı.
Pampal, “Çünkü o fayın güneye gerçek Meyyit Deniz fayının devamı Suriye, Lübnan ve İsrail’de bu bölgeler de çok yıkıcı bir sarsıntılara hamile. 8’e varan büyüklükler daima yaşanmıştır. Şayet olursa, ki olma ihtimali yüksek. Zira oralarda da gerilim transferiyle tehlike yaklaştı ve büyüdü. Hatay tekrar etkilenecektir. Burada en kadersiz, en şanssız kentimiz Hatay olmuştur” dedi.

Pampal “İlk sarsıntıda Kahramanmaraş’ın zelzelesiyle yıkıldı. İkinci zelzelede yeniden Kahramanmaraş’ın zelzelesiyle yıkıldı. Üçüncüsü lakin Hatay’ın sarsıntısıydı. Antakya fayı kırılarak 6,4’lük zelzelesi doğurdu ve Hatay üç defa şamar yedi. Artık dördüncüsüne de hazır olması gerekiyor. O bakımdan tahminen Hatay’da daha süratli davranmak gerekli olabilir. Ancak öteki yerlerde, Kahramanmaraş, Adıyaman ve başkalarında çok çabuk etmeye gerek yok. Kâfi ki hakikat işler yapmak için gerekli çalışmaları yapın” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir