Her seçimde skandal yaşayan ABD’den Türkiye’ye tavsiye: “NATO’ya uygun şekilde yapılsın”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın toplantısında, 14 Mayıs seçimlerinin sonuçları gündeme geldi. Seçim sonuçlarına yönelik tavırlarına ait bir soruyu yanıtlayan Patel, seçimlerin OECD taahhütlerine ve NATO standartlarına uygun yapılması gerektiğini vurguladı. Lakin seçimler konusunda Türkiye’ye taviz veren ABD’nin seçim karnesi parlak değil. ABD seçimleri daima skandallarla gündeme geliyor.

‘İLİŞKİLERİMİZİ DERİNLEŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

Patel ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın bu yılın başlarında Türkiye’ye gelerek hem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hem de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü hatırlattı.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci cinse kaldığını kaydeden Patel, “Seçimi izlemeye devam ediyoruz. Genel olarak Türk halkını iştiraklerinden ötürü tebrik ediyoruz. Ayrıyeten yeni parlamentoyu da tebrik ediyoruz. Türk halkı hangi hükümeti seçerse ilgilerimizi derinleştirmek için onunla çalışacağız” tabirlerini kullandı.

‘OECD TAAHHÜTLERİNE VE NATO MÜTTEFİKLİĞİNE’

AA muhabirinin “Türkiye’de çekişmeli seçim süreci yaşandı. İştirak yüzde 90’a yaklaştı. Erdoğan en yakın rakibine 5 puan fark attı. Sizin Türkiye’de seçim atmosferi ve seçimle ilgili değerlendirmeniz nedir?” sorusuna karşılık Patel şunları söyledi:

“Türkiye’nin eskiye dayanan, gurur verici bir demokratik geleneği var ve cumhurbaşkanı seçiminin bir sonraki evresini da ülkenin kanunlarına, OECD taahhütlerine ve NATO müttefikliğine uygun bir biçimde tamamlayacağı konusunda Türk otoritelerine güveniyoruz.”

Türkiye’yi seçimler konusunda ‘uyaran’ ABD, 2000li yılların başından itibaren elektronik oy vermeye dayanan yeni bir seçim sistemine geçmişti. Bu sistemde yaşanan skandallar ise neredeyse her seçimde ortaya çıkmış ve kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu. ABD’nin her seviyede yaptığı seçimlerde daima oyların çalındığı savlarından oy verme makinelerinin hacklendiği söylentilerine kadar çeşitli skandallar yaşanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir