Hükümlüye elektrik faturasında mesken tarifesi

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Ceza İnfaz Kurumlarında Bulundurulabilecek Eşya ve Hususlar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

T24’ün haberine nazaran, Cezaevlerinde kalan tutuklu ve mahkumlar, cezaevlerinin ‘ticarethane’ statüsünde yer almasından ötürü yüksek elektrik faturaları ile karşı karşıya kalıyor ve bu durum da tenkit konusu oluyordu. Yönetmelikte yapılan düzenleme ile cezaevlerinde kalan tutuklu ve mahkumların aydınlatma dışında kullandıkları elektrik, ‘ticarethane’ statüsünden çıkartılarak, ‘mesken’ statüsüne alındı. Böylelikle aydınlatma dışında, elektrik masraflarını kendileri karşılayan mahpuslar, faturalarını bundan sonra ‘mesken’ statüsü üzerinden daha düşük bedellerle ödeyebilecek.

Elektrikli ocağa müsaade çıktı

Öte yandan mahpuslar, koğuşlarda elektrikli ocak da bulundurabilecek. Yapılan düzenleme ile “Mutfak teşkilatı bulunmayan ceza infaz kurumlarında, yemek yapılabilecek rastgele bir yerin olmaması durumunda, mahkumların kaldıkları koğuş, oda ve eklentilerinde, yönetim tarafından verilen ve yemek yapmada kullanılacak her türlü besin unsuru ve materyalinin yeteri kadar bulundurulmasına” müsaade verilecek.

Resmi Gazete’de yer alan düzenlemede, yemek yapmada kullanılan tüp üzere yanıcı ve parlayıcı husus yahut materyaller, yemek pişirilmesinden sonra, oda yahut koğuşun dışında, yönetimin denetiminde bir kısma alınacak.

Düzenlemede, kurumun ‘fiziki imkânları müsait olduğu takdirde’, “oda ve koğuşlarda elektrikli ocak bulundurulmasına müsaade edilebileceği üzere; ortadaki ilişkinin standartlara uygun olması ve güvenlik bakımından sakınca oluşturmaması şartıyla tüpün koğuş yahut oda dışında, ocağın ise koğuş yahut odada bulundurulması suretiyle tüplü yahut gazlı ocaklara da müsaade verilebilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir