KKTC’de okulların depreme karşı dayanıklılığı inceleniyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Başbakanlık Sarsıntı Kontrol Komitesine bağlı teknik gruplar, zelzeleye karşı okulların dayanıklılığını incelemeye başladı.

Komitenin kararları doğrultusunda Gazimağusa kentinde bulunan Namık Kemal Lisesi ve Türk Maarif Kolejinin sarsıntıya dayanıklılıkları, taşıyıcı dirençleri ve başka ögeler teknik gruplarca incelendi.

Başbakanlık Sarsıntı Kontrol Komitesine bağlı teknik takımların kentteki öteki okullarda da denetimler gerçekleştirerek sarsıntıya karşı riskli olanları rapor edeceği öğrenildi.

KKTC Bakanlar Heyeti, ülke genelinde okullar ve hastaneler başta olmak üzere tüm kamu binalarının, Başbakanlık Sarsıntı Kontrol Komitesi tarafından zelzeleye dayanıklılık incelemesine tabi tutulmasıyla ilgili karar almıştı.

Üstel, Başbakanlık yetkilileri ve Sarsıntı Kontrol Komitesinin ortak yürüttüğü çalışmalarla evvel tüm okulları risk kümelerine nazaran ayıracaklarını, akabinde çıkacak tahlil sonuçlarına nazaran belirlenen hareket planını çabucak uygulamaya koyacaklarını belirtti.

Yıkılma riski bulunan ilkokulda prefabrik sınıflarda eğitim veriliyor

Bu ortada, İskele ilçesinde bir kısmında yıkılma riski bulunan Yeniboğaziçi İlkokulunun öğrencileri, okul bahçesine kurulan prefabrik sınıflarda tahsil görmeye başladı.

Türkiye’de yaşanan sarsıntıların akabinde okul binasının riskli olması sebebiyle iş insanı Niyazi Akol’un takviyeleriyle yapılan prefabrik sınıfları ziyaret eden KKTC Ulusal Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen zelzelelerin KKTC’de de tedirginlik oluşturduğuna dikkati çekerek, gerekli önlemleri alacaklarını kaydetti.

Öğrenci ve öğretmenlerin inançlı sınıflarda ders yapabilmesi için efor sarf ettiklerini lisana getiren Çavuşoğlu, birinci etapta yapılacak acil çalışmalara devletin yanı sıra iş insanları ve vatandaşlardan da dayanak istedi.

Kaynak: AA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir