Kutsiyeti yok diyen Dinayet seccade fikrini değiştirdi

İslam’ın seccade ile görüşü soruyan Diyanet’ten evvel ‘kutsiyeti yok açıklaması geldi. Akabinde ise seccadeye basmanın ‘saygısızlık’ olarak karşılandığı belirtildi.

FETVA ÇİZGİSİ SECCADENİN KUTSİYETİ YOK DEMİŞTİ

Cumhur İttifakı bileşenlerinden birçok siyasetçi tartışılan fotoğrafla ilgili Kılıçdaroğlu’nu eleştirirken Diyanet’in fetva çizgisi ALO 190 üzerinden dün sabah saatlerinde verilen bir karşılıkta, seccadeye basmanın günah olmadığı belirtilerek “Bütün yerler beşere mescittir. Seccadenin özelliği, kutsiyeti yok” denildi. Fakat kelam konusu karşılığın gündeme gelmesinden sonra gazetemizin ulaştığı ALO 190 çizgisindeki fetva vazifelisi, bu sefer seccadeye basmanın “hakaret” olduğunu savundu.

NİYETİ NE OLURSA OLSUN UYGUNA YORMAYIZ

“Seccadenin dindeki yeri nedir” sorusu yöneltilen vazifeli, şunları kaydetti: “Seccade, kutsal bir şey değil. Manevi manası var. Namaz kılmak için kullandığımız bir şeye basmak, niyet sıkıntısı. Niyeti ne olursa olsun uyguna yoramayız. O yüzden yeterli bir davranış değil. İnanca saygısızlık. Musevilerin altı kollu şamdanını tutsam, ayağımın altına alsam Museviler başıma üşüşür. ‘Kutsal sembolümüz’ der. Derim ki ‘Mum yaktığımız şamdan, ayağımın altına alıyorum, ne olacak?’ ‘Hayır’ derler. Pak olsun diye secadde serilmişse ve üzerine basılmışsa, hakaret vardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir