Liseyi bitirmeden üniversiteli oldu, İzmirli Asmin, ABD’den kabul aldı

17 yaşında lise 3’üncü sınıf öğrencisi Asmin Rana Avşar, daha liseyi bitirmeden üniversiteye kabul gören nadir öğrencilerden biri oldu.

Asmin Rana Avşar sınıf arkadaşı Alp Çakıoğlu ile insülin üretiminde kullanılan bir unsurun maliyetini düşüren bir projeye imza attı.

Bu proje Tübitak yarışında Ege Bölge birincisi oldu.

Avşar, “10 liraya aldığınız insülinde 0.1 liraya denk gelecek bu halde bir azalış oldu.” dedi.

Asmin bu çalışmanın başlıklarını toplumsal medya hesabında paylaştı..

Çok sayıda uzmandan ilgi gören paylaşım Amerika Birleşik Devletleri’nde Drexel Üniversitesinde misyonlu Profesör Banu Onaral’ın dikkatini çekti.

Asmin Rana Avşar

Avşar, “Diyabet hastaları insülin almak zorundalar. Türkiye’de bu ilaç çok kıymetli değil lakin kimi ülkelerde değerli ve üretimi sıkıntı. Grup arkadaşımla yaptığım çalışma ile bu kitlerin üretiminde kullanılan maddeyi izole ettik.” açıklamasında bulunduç

Gelecek vaadeden 11. sınıf öğrencisi Asmin Rana Avşar, Drexel Üniversitesi’ne liseyi bitirmeden kabul gördü. Örnek aldığı kişi ise annesi Uzman Hekim Ayşe Avşar

Genç bilim beşerinin maksadı Atatürk’ün gösterdiği maksatta yürümek, bu süreçte takviyeye gereksinimi var.

Avşar, “Üniversitede kalıp ders vermek istiyorum. Ayrıyeten kendi laboratuvarımı kurmak istiyorum. Hakikaten başarılı öğrencilere, bu işi yapmak isteyen öğrencilere, dayanak vermek istiyorum ki onlar da hayallerini gerçekleştirebilsinler. Hala bursa gereksinimim var üniversite masraflarını karşılayabilmek için.” diye davette bulundu.

Asmin, gelecek yıl “biyomedikal mühendislik” lisans ve yüksek lisans eğitimi görecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir