Müteahhit Mehmet Özkan kendi işlettiği spor salonu için kolonları kesmiş

Cumhuriyet Gazetesi’nden Miyase İlknur’un haberine nazaran, AKP’li müteahhit Mehmet Özkan’ın zelzelede yıkılan Golden City bloklarının alt katlarına yaptırdığı spor salonu ve atış poligonu için kolonları kestirdiği ortaya çıktı.

Bilirkişi raporunda Golden City bloklarının yıkılma nedeni “kolon kesme, ince demir ve düşük kaliteli beton kullanma” olarak açıklandı.

Binaların altında Özkan’ın işlettiği Özkan Spor Center-2 ve Özkan Atış Poligonu dışında iş yeri bulunmuyor. Bu nedenle kendi işlettiği spor salonu ve atış poligonunu genişletmek için müteahhit Mehmet Özkan’ın kolonları kestiği anlaşılıyor.

Bilirkişi raporunda da Golden City bloklarında oturanların kolon kesildiğine tanıklık ediyor.

Raporda kolon kesilmesi konusunda şu bilgilere yer veriliyor:

– Bina bodrum katında kâfi aralıkta kolon bulunmadığı gözlendiğinden geniş açıklıklar kazanmak emeliyle kolon kesildiği kanaati oluştu.

– Bu kanaati tespite dönüştürecek biçimde binada oturan yahut yakınları olan sekiz kişi tarafından “bodrum katlarında geniş açıklıklar kazanmak emeliyle müteahhit firma yetkililerince kolon kesildiği yönünde” beyanda bulundukları, bu doğrultuda daha evvelce imza topladıkları tabir edildiğinden, bu savlar ile binanın yıkılış formu birbirleriyle örtüştü.

– Taban katın büsbütün çöktüğü, üst katların kaldığı ve bodrumdaki kolon kesmelerinden ötürü binanın düşey olarak yattığı tespit edildi.

Özkan Spor Center’in tanıtım sitesinde yer alan fotoğraflara bakıldığında da kolonların olmadığı bunun yerine ince ve yer yer ahşap sütunların bulunduğu görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir