NATO: Savaş bitse de Rusya ile normale dönüş olmayacak

Stoltenberg, Finlandiya’nın başşehri Helsinki’de SAMAK Nordic Doruğu isimli aktifliğin açılışında konuştu.

Ukrayna’ya takviyesi sürdürme daveti yapan Stoltenberg, “Rusya yeni akınlar başlatıyor, daha fazla asker seferber ediyor ve daha fazla silah elde etmek için Kuzey Kore ve İran’a uzanıyor. Çin’in Rusya’ya ölümcül dayanak sağlamayı planlamış olabileceğinden de giderek daha fazla tasa duyuyoruz” diye konuştu.

“Bu yüzden Ukrayna’ya galip gelmesi için gereksinim duyduklarını vermeliyiz” diyen Stoltenberg, İskandinav ülkelerinin Ukrayna’ya sağladığı değerli dayanağı memnuniyetle karşıladığını, bunun fark yarattığını belirtti.

Jens Stoltenberg, NATO müttefiklerinin birlikte Ukrayna’ya 100 milyar Euronun üzerinde para sağladığını söz ederek, “Rusya ivmeyi yakalamadan evvel kilit kapasitenin Ukrayna’ya ulaşabilmesi için eğitim ve ağır silah taahhütlerimizi artık ivedilikle yerine getirmeliyiz” değerlendirmesini yaptı.

NATO’nun Ukrayna’ya verdiği takviyenin savaşın tırmanmasıyla ilgili riski artırdığı tarafındaki tenkitlerin yersiz olduğunu aktaran Stoltenberg, “Ancak en büyük komşumuz diğer bir ülkeyi işgal etmeye istekli olduğu sürece hiçbir risksiz seçenek yoktur” sözlerini kullandı.

Stoltenberg, Rusya’nın Yeni START mutabakatını askıya alma kararına da değinerek, şunları kaydetti: “Dolayısıyla son yıllarda Rusya, tüm silah denetimi mimarisini ortadan kaldırarak kilit silah denetimi mutabakatlarını ihlal etti. Bu savaşın sona ermesinin Rusya ile bağlantılarımızda olağana dönüş olmayacağını kabul etmeliyiz. Geri dönüş yok. Daha tehlikeli bir dünyada, artık savunmayı isteğe bağlı olarak ele alamayız. Bu bir gereklilik.”

“Bugün Avrupa’da olan yarın Asya’da olabilir”

Stoltenberg, Çin ile ilgili de bir yandan ekonomik alakalara devam edilmesi başka yandan bağımlı hale gelmemeye itina gösterilmesi gerektiğine işaret ederek, “Ancak ekonomik çıkarlar, güvenlik çıkarlarımızdan daha ağır basamaz. Pekin’in Ukrayna’da olanları, yakından izlediğini biliyoruz. Yani bugün Avrupa’da olan yarın Asya’da olabilir. Güvenliğimiz bölgesel değil, küreseldir” biçiminde konuştu.

Ukrayna için “uzun vade” vurgusu

Rusya ve Ukrayna savaşı ikinci yılında tüm şiddetiyle devam ederken NATO Genel Sekreteri, Kiev’in ittifaka üye olacağını lakin bunun uzun vadede mümkün olabileceğinin altını çizdi. Ukrayna’nın NATO üyeliği ile ilgili “uzun vade” vurgusu yapan NATO Genel Sekreteri asıl sıkıntının Ukrayna’nın Rusya’dan bağımsız bir ulus olarak kalması olduğunu da kelamlarına ekledi.

Ukrayna, Rusya’ya karşı güçlenmek için uzun yıllardır NATO üyesi olmak istiyor. Rusya ise ittifakın kendi hudutlarına bu kadar yaklaşmasından rahatsız oluyor.

Finlandiya, İsveç’i geride bırakabilir

Avrupa’nın Rusya ile en uzun sonlarından birine sahip olan Finlandiya, ülkenin üyelik teklifini hızlandırmayı ve komşusu İsveç’i bu süreçte geride bırakma mümkünlüğünü güçlendiren bir parlamento görüşmesini başlatıyor.

Finlandiya’da yapılacak oylamanın çarşamba gününe kadar gerçekleşmesi bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle uzun yıllardır süren “tarafsızlık” unsurunu geride bırakan Finlandiya ve İsveç, NATO üyeliği için hazırlıklara başlamış fakat Türkiye’nin ambargosuyla karşılaşmışlardı. Türkiye bilhassa de İsveç’in terör örgütü üyelerine konut sahipliği yapmasını münasebet göstererek NATO üyeliğine karşı çıkmıştı. Geçtiğimiz yıl Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında momerandum imzalansa da Ankara, Stockholm’ün gerekli adımları atmadığını söylemeye devam ediyor.

Özellikle geçtiğimiz aylarda çok sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakmasının akabinde ilgiler düzgünce gerilmiş, Finlandiya ise bu süreç sebebiyle İsveç ile tıpkı anda üye olmama yoluna gidebileceğinin sinyalini vermişti.

Kuran-ı Kerim’in yakılması akabinde askıya alınan NATO üçlü görüşmelerinin 9 Mart’ta tekrar başlaması bekleniyor.

Putin’in NATO krizi: İttifak hudutlara yaklaşıyor

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna’ya yönelik saldırısının münasebeti olarak NATO’nun sonlarının doğuya yanlışsız genişlemesini göstermişti. Bu tez, Rusya’nın işgalinin “emperyalist bir toprak gaspından diğer bir şey olmadığını” söyleyen Kiev ve müttefikleri tarafından ise reddedilmişti.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir