New York’ta Türkevine balyozla hain saldırı

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği ile New York Başkonsolosluğu’nun yer aldığı Türkevi binasına kimliği belgisiz bir kişi tarafından dün atak düzenlendi. Akının lokal saat ile dün sabaha karşı 03.00’te meydana geldiği aktarılırken, olayda 36 katlı binanın giriş kattaki camları hasar gördü. Açıklamaya nazaran gece elinde bir torba ve demir levyeyle gelen kimliği belgisiz saldırgan, camları sopa ile vurarak kırmaya başladı.

Güvenlik kamerası kayıtlarında siyah giysili saldırgan binanın camlarına levyeyle vururken görülüyor.

OY VERME MERKEZİ

Saldırgana müdahale için binadaki Türk güvenlik vazifelilerinin dışarı çıktığı lakin silah taşımadıkları için geri çekildiler. Olay yerinden kaçan saldırganın güvenlik kamerasına yansıyan manzaraları New York polisine teslim edilirken, kimliği meçhul erkek saldırganı yakalamak için geniş çaplı arama ve soruşturma başlatıldığı açıklandı.

ABD Dışişleri ve BM, saldırıyı kınayan açıklamalar yayınlarken New York Belediye Lideri Eric Adams, Türkevi’ne geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Türk vatandaşları binada cumartesiden beri 08.00-22.00 ortasında Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci çeşidi için oy kullanıyor. 36 katlı Türkevi binası Eylül 2021’de hizmete açılmıştı.

Türkevi’nde Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu ve başkonsolosluk rezidansı da yer alıyor.

ÇAVUŞOĞLU: FAİL DERHAL BULUNMALI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada saldırıyı “alçakça” tabiriyle nitelendirerek “ABD’den, akının faillerini hızla tespit etmesini ve mesken sahibi ülke olarak diplomatik temsilciliklerimize gerekli muhafazayı sağlamasını bekliyoruz” dedi. CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Bülent Tezcan da “Türkevi’ne saldırıyı şiddetle kınıyoruz” diyerek konsolosluk görevlilerine geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir