Nureddin Nebati: Türkiye’ye yönelik kara para soruşturması söz konusu değil

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, varlık barışı düzenlemeleri ve net hata-noksan konusunda Mali Hareket Misyon Gücü (FATF) tarafından Türkiye’ye yönelik yapılmış rastgele bir tenkit bulunmadığını belirtti.

Nebati ayrıyeten “Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF kara listesine alınması mutlaka kelam konusu değildir” dedi. Türkiye halihazırda FATF’nin gri listesinde bulunuyor.

‘HERHANGİ BİR TENKİT KELAM KONUSU DEĞİL’

Nebati Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda söyledi:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak tüm birimlerimizle, kara para aklayıcılarına, terörizmi finanse edenlere ve her türlü kabahat örgütlerine karşı uğraşımız dün olduğu üzere bugün de kararlılıkla devam etmektedir.

Öncelikle bugüne kadar yürürlüğe konulan varlık barışı düzenlemeleri, net yanılgı ve noksan konusunda Mali Aksiyon Misyon Gücü (FATF) tarafından ülkemize yönelik olarak yapılmış rastgele bir tenkit bulunmamaktadır.

FATF tarafından Ekim 2022’de yayımlanan basın bildirisinde ülkemizin husus ile ilgili ek ve olumlu adımlar attığı açıkça kabul edilmiştir. Bildiride, Türkiye’nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı sistematiğini geliştirme konusunda yüksek düzeyde bir siyasi taahhütte bulunduğu ve bu istikamette ek adımlar attığı tabir edilmiştir.

Bildiride, ülkemizin bu hatalarla çabada başka konulara ek olarak insan kaynağını güçlendirdiği ve iç dondurma kararlarını ülkemizin risk profili ile uyumlu bir formda kullandığı belirtilmiştir. Ayrıca ülkemizin, özel değer atfedilen ve “Big 6” olarak tabir edilen FATF standartlarının tamamına geniş ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmiştir.

‘KARA LİSTEYE ALINMA KELAM KONUSU DEĞİL’

Ülkemize yönelik milletlerarası kara para soruşturması açılacağına ait gerçek dışı tezler mesnetsiz olduğu kadar Türkiye Cumhuriyetinin prestijini da zedeleyici niteliktedir. Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF kara listesine alınması muhakkak kelam konusu değildir.

Bir siyasi parti temsilcisinin hazırladığı ve adeta terör örgütlerinin basın bültenini andıran ısmarlama rapor, ülkemizin terörle her alanda gayretinden ve bu gayretlerden elde edilen başarılardan duyulan rahatsızlığın bir tezahürü olarak değerlendirilmelidir.

Ülkemizin tüm paydaş kuruluşları bu kapsamdaki çalışmalarını eşgüdüm içerisinde sürdürmektedir.”

TÜRKİYE GRİ LİSTEDE

Geçtiğimiz yıl FATF, Türkiye’yi ‘kara para aklama’ ve ‘terörizmin finansmanı’ ile uğraş konusunda ‘yeterince efor göstermeyen’ ülkelerin bulunduğu ‘gri liste’ye aldıklarını duyurmuştu.

OECD bünyesinde faaliyet yürüten FATF, ‘kara para aklama, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanı’ ile çabada memleketler arası standartlar oluşturmakla misyonlu.

FATF’nin gri listesinde Türkiye ile birlikte Arnavutluk, Bahamalar, Babardos, Kamboçya, Gana, İzlanda, Jamaika, Moğolistan, Myanmar, Pakistan, Nikaragua, Panama, Suriye, Uganda, Yemen ve Zimbabve üzere ülkeler bulunuyor.

İDDİALAR NEYDİ?

Dün CHP İstanbul milletvekili Erdoğan Toprak, Türkiye’ye milletlerarası kara para soruşturması açılması yahut FATF’ın kara listesine alınma ihtimalinin ciddileştiğini belirtmişti.

Toprak haftalık kıymetlendirme raporunda, “Mali Kabahatleri Araştırma Heyeti’nin (MASAK) yayınladığı ‘Suç gelirlerinin aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesi’ bildirimiyle, kamusal nüfuz sahibi şahısların parasal-finansal hareketlerinin ‘sıkı takibe’ alınması kararlaştırıldı. Türkiye’ye memleketler arası kara para soruşturması açılması yahut FATF’ın kara listesine alınma ihtimali ciddileşti” değerlendirmelerine yer vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir