Seçimin sürprizi… Cumhuriyet tarihinde ilk kez iki ilde kadın milletvekili

14 Mayıs tarihinde yapılan seçim sonuçlarına nazaran 28. periyot Nevşehir Milletvekilliğinde 1. Sıradan aday olan MHP Genel Lider Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Kılıç, 41 bin 121 oyla Milletvekili seçildi.

MHP Genel Lider Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Kılıç, kesin olmayan sonuçlara nazaran, Nevşehir’in siyasi tarihinin birinci bayan milletvekili oldu.

Nevşehir’de, 14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimleri’nde, AK Parti 2, MHP ise 1 vekille mecliste temsil edilecek. MHP 1. Sıra milletvekili adayı olarak seçim kampanyalarını yürüten bayan milletvekili adayı Filiz Kılıç, Nevşehir siyasi tarihinde mecliste Nevşehir’den seçilen birinci bayan milletvekili olma unvanı kazandı.

Tarihinde birinci sefer bayan milletvekili çıkaran bir başka vilayet de Giresun oldu.

CHP’den birinci sırada aday gösterilen Elvan Işık Gezmiş, yüzde 20 oy alarak milletvekili seçildi. Giresun’un birinci bayan Milletvekili olma unvanını kazanan Gezmiş, yaptığı açıklamada, “Cumhuriyet tarihi boyunca hiç bayan vekil çıkaramamış olan Giresun’umuza birinci bayan vekilini kazandırdınız” tabirlerini kullandı.

FİLİZ KILIÇ KİMDİR?

Evli ve 2 çocuk annesi olan Prof. Dr. Filiz Kılıç, 1964 yılında Avanos’ta dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Lisanı Edebiyatı Kısmından mezun oldu. Gazi Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını tamamladı. 1987 yılında araştırma vazifelisi olarak çalışmaya başladığı Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Lisanı ve Edebiyatı Kısmında 1995 yılında yardımcı doçent, 2005 yılında da profesör unvanını almaya hak kazandı.

Kılıç, 2008 yılında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi kurucu rektörlüğüne atandı. Filiz Kılıç, 31 Mart 2019’da yapılacak olan lokal seçimlerde MHP’nin Nevşehir Belediye Lider Adayı olarak Nevşehir tarihinin birinci bayan belediye lider adayı oldu. Akabinde MHP Genel Lider Yardımcısı olan Kılıç 14 Mayıs 2023 Genel seçimlerde MHP Nevşehir Milletvekili oldu.

ELVAN IŞIK GEZMİŞ KİMDİR

Elvan Işık Gezmiş, Giresun eski Milletvekili ve Belediye Lideri Mehmet Işık’ın kızı, CHP eski Vilayet Liderlerinden Aykut Gezmiş’in ise eşidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir