Soylu, AK Partili Göksu’nun Yargılanmasına İzin Vermedi

TÜRGEV’e bedelsiz olarak tahsis edilen bir binanın alt katının börekçiye kiralanması nedeniyle hakkında kabahat duyurusunda bulunulan AK Partili Esenler Belediye Lideri Tevfik Göksu’nun yargılanmasına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan müsaade çıkmadı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu hakkında peş peşe davalar açılırken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Üsküdar Belediyesi Lideri Hilmi Türkmen’in akabinde Esenler Belediyesi Lideri Tevfik Göksu’nun da yargılanmasına müsaade vermediği açığa çıktı.

Esenler Belediye Meclisi’nin 2021 yılı şubat ayı oturumlarında, belediye ilişkin 5 katlı ve toplam 5 bin 250 metrekare kullanım alanına sahip bina, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın idaresinde yer aldığı Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilmişti. 

Bina “Özel TÜRGEV Safiye Ali Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu” olarak faaliyet göstermeye başladıktan sonra binanın giriş katının, vakıf tarafından bir börekçiye kiraya verilmesi tartışmalara neden olmuştu.

Suç duyurusunda bulunuldu

Esenler CHP İlçe Lideri Kemal Şahin, belediye mülkünün yöntemsiz olarak kullanılması nedeniyle Esenler Belediye Lideri Tevfik Göksu ve öbür ilgililer hakkında kabahat duyurusunda bulundu. 

Şahin, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı cürüm duyurusunda belediye taşınmazının tahsis gayesi dışında kullanıldığı halde tahsis sürecini iptal etmeyen Esenler Belediye Başkanlığı ve belediye mülkünü bedelsiz tahsis ederek misyonunu berbata kullanan, kamu ziyanına neden olan ilgililer hakkında soruşturma başlatılarak kamu davası açılmasını talep etti.

Soylu yargılanmaya müsaade vermedi

CHP’li Şahin’in 18 Şubat 2022’de yaptığı kabahat duyurusunda, yaklaşık bir yıl sonra, 2 Ocak 2023 tarihinde karşılık verildi. İçişleri Bakanlığı’nın yanıtında, “Esenler Belediye Lideri Mehmet Tevfik Göksu ve ilgili belediye vazifelileri hakkında 4483 Sayılı Memurlar ve Öbür Kamu Vazifelilerinin Yargılanması Hakkında Kanın kararları uyarınca süreç yapılmasına gerek olmadığına” hükmedildiği belirtildi. 

Suç duyurusu hakkında “işleme konulmama kararı” verildi. Evrakta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un ve Vilayetler Yönetimi Genel Müdürü Selçuk Aslan’ın imzasının yer aldığı görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir