Tatile gidecekler dikkat… Biletlerde bayram zammı

Ramazan Bayramı tatili hem hava hem kara ulaşımında hareketlilik yarattı. Bayramda seyahat yapacak olanların karşısına artırımlı ulaşım fiyatları çıktı.

bilhassa karayolu ulaşımında, bayram öncesi ve bayram haftası ortasında fiyatlar yüzde 50’nin üstünde arttı. İstanbul Otogarı’ndan İzmir’e yapılacak bir otobüs seyahati 13 Nisan Perşembe 350 TL tutarken, bayram haftasının başlayacağı 14 Nisan Cuma tıpkı firmanın bilet fiyatı 500 TL’ye çıkıyor. Tıpkı otobüs biletinde bir gün ortayla yüzde 40’ın üstünde fiyat değişimi yaşanıyor.

Yapılacak seyahatte aralık arttıkça 1 günlük artırım oranı da katlanıyor. 13 Nisan Perşembe günü İstanbul Otogarı’ndan Bodrum’a yapılacak bir otobüs yolcuğu 450 TL kadar tutarken, 14 Nisan günü bu bilete yüzde 66 kadar artırım geliyor ve bilet fiyatı 750 TL’ye çıkıyor. Bu fiyatlar ve 1 günlük fiyat değişimleri birçok firmada benzerlik gösteriyor.

UÇAK BİLETLERİNE BAYRAM TARİFESİ BAŞLADI

Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine nazaran, bir havayolu şirketinde 13 Nisan’da İstanbul Havalimanı-İzmir Adnan Menderes Havalimanı ortasında seyahatin bedeli öğle saatlerinde bin 163 TL. Birebir şirketin 14 Nisan tarihli misal saatlerde birebir güzergahtaki bilet fiyatı ise 13 Nisan ile teğe bir tıpkı olacak halde yeniden bin 163 TL kadar. Bu şirketin, tıpkı güzergahta bayram haftasındaki fiyatları ise bin 600 TL’ye kadar çıksa da, artırım oranı otobüs biletlerindeki oranın altında kalıyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İzmir’e yapılacak uçak seyahatinde ise bir öbür havayolu şirketi tercih edildiğinde 13 Nisan’da bilet fiyatı bin 24 TL. 14 Nisan’da ise birebir seyahat bin 400 TL’ye çıkıyor. Yani bu bilete de 1 günde yüzde 40 kadar artırım geldiği anlaşılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir