TBMM Başkanı Şentop’tan peş peşe kritik görüşmeler

TBMM Lideri Mustafa Şentop, Hırvatistan’da temaslarına devam ediyor. Şentop, İsveç Parlamentosu Lideri Andreas Norlen ve Finlandiya Parlamentosu Birinci Başkanvekili Antti Rinne ile bir ortaya geldi. Yapılan üçlü görüşmede konuşan Şentop, her iki ülke parlamento liderleriyle daha evvel de çevrimiçi bir görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, İsveç’te geçtiğimiz ay yapılan seçimlerden sonra yine parlamento başkanlığına seçilen Norlén’i tebrik ederek, muvaffakiyet dileklerinde bulundu. Finlandiya’nın Üçlü Mutabakat Muhtırası’na bağlılığı ve Finlandiya parlamentosunun bu husustaki partiler üstü tavrından memnuniyet duyduğunu kaydeden Şentop, “Bu kapsamda yeni İsveç hükümetinin Üçlü Mutabakat Muhtırası’yla altına imza atılan taahhütlere bağlı olduğuna dair açıklamalarından memnuniyet duyuyoruz. Ayrıyeten Başbakan Kristersson’un vazifeye geldikten sonra birinci ziyaretlerinden birini ülkemize gerçekleştirmek istemesi de yeni hükümetin bu mevzudaki kararlılığını gösteriyor” dedi.

Türkiye’nin her iki ülkenin NATO üyeliği onay süreciyle ilgili başından bu yana olumlu yaklaşım içinde olduğunu söyleyen Şentop, İsveç ve Finlandiya’nın kendi güvenliklerini garanti altına alma hedefiyle NATO’ya girmek istediğini belirterek, Türkiye’nin de NATO üyeliğine birebir münasebetle yaklaştığına dikkat çekti.

“Meclis, Üçlü Muhtıra’daki taahhütlerin tam olarak yerine getirilip getirilmediğini kıymetlendirerek hareket edecek”

Şentop, Türkiye’nin kendisine karşı 40 yıldır faaliyet gösteren PKK terör örgütüyle gayret konusunda NATO üyelerinden beklediği takviyesi bulamadığını vurgulayarak, “Onay sürecinde meclisimizin Üçlü Muhtıra’daki taahhütlerin tam olarak yerine getirilip getirilmediğini kıymetlendirerek hareket etmesi kelam konusu olacaktır. Kamuoyumuz ve parlamenterlerimiz Üçlü Mutabakat Muhtırası’nda yer alan taahhütlerin yerine getirilmesini yakından takip etmektedir. Her ne kadar süreç kapsamında olumlu adım ve gelişmeler görsek de terörle çabada Üçlü Muhtıra’da kayıtlı taahhütlerin şimdi tam olarak yerine getirilmediği kanaatindeyiz. PKK/PYD-YPG ve FETÖ’nün Türkiye aleyhtarı faaliyetlerini eskisi üzere sürdürdüklerini müşahede ediyoruz. Mevcut ortamda kamuoyumuzu muhtıranın hususlarının uygulandığı istikametinde ikna etmemiz mümkün değildir. Her iki ülkenin de terör örgütleri ve uzantılarının faaliyetlerine son vermesi en temel beklentimizdir” dedi.

Şentop, görüşmenin sonunda, “İnşallah hükümetler ortasındaki görüşmeler bu mevzuyu sonuç alıcı hale dönüştürecektir” sözlerini kullandı.

 

TBMM LİDERİ ŞENTOP, UKRAYNA PARLAMENTOSU LİDERİ STEFANÇUK İLE GÖRÜŞTÜ

TBMM Lideri Mustafa Şentop, Hırvatistan’ın başşehri Zagreb’te Ukrayna Parlamentosu Lideri Ruslan Stefançuk ile bir ortaya geldi. Şentop görüşmede, “Kırım’ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız” dedi. TBMM Lideri Mustafa Şentop, Hırvatistan’da temaslarına devam ediyor. Şentop, İsveç Parlamentosu Lideri Andreas Norlen ve Finlandiya Parlamentosu Birinci Başkanvekili Antti Rinne ile yaptığı üçlü görüşmenin akabinde Ukrayna Parlamentosu Lideri Ruslan Stefançuk ile bir ortaya geldi. Öncelikle savaşta hayatını kaybeden Ukrayna vatandaşları için Türk halkının başsağlığı dileklerini ileten Şentop, 10 ve 17 Ekim’de ülke genelinde gerçekleştirilen ataklarda başşehir Kiev’in en işlek caddelerinin vurulduğunu görmenin kederini lisana getirerek, “Ayrım gözetmeksizin sivil halkın gaye alınması kabul edilemez” dedi. “Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine dayanağı tamdır” sözlerini kullanan Şentop, böylesi bir ortamda Kırım Platformu’nun parlamenter boyutunun bu tepe ile birlikte ivme kazanmasını önemsediklerini söyledi.

“Kırım’ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız”

Şentop, “2014 yılında Kırım’ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız. Tıpkı halde hukuka ters biçimde yapılan son kelamda referandumları ve ilhak kararını da tanımadık. Bizim için gayrimeşru nitelikte ve yok kararındadırlar. Bunları yalnızca size değil, Rus muhataplarımıza da tıpkı açıklıkla söylüyoruz. Bölgemizin ve dünyamızın muhtaçlık duyduğu barışa baht vermek yerine kelamda referandumlarla diplomasi masasından uzaklaştıklarını kendilerine tabir ettik” dedi.
Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği dayanağın devam edeceğini söyleyen Şentop, bugüne kadar 100 civarında insani yardım tırının bölgeye gönderildiğini bildirerek, ilaveten iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının kendi kanallarından yaptıkları yardımların da sürdüğünü kaydetti.

Türkiye’ye 400 binden fazla Ukraynalı giriş yaptı

Savaşın başladığı tarihten bu yana Türkiye’ye 400 binden fazla Ukraynalının giriş yaptığını ve yaklaşık 40 bininin hala Türkiye’de olduğunu tabir eden Şentop, “Savaştan yalnızca Ukrayna değil, tüm dünya güç, besin, ulaştırma üzere pek çok alanda olumsuz formda etkileniyor” dedi.
Türkiye’nin bu global problemlerin giderilmesi için efor gösterdiğini söyleyen Şentop, BM ile birlikte Türkiye’nin aracılık ettiği Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı sayesinde global besin krizinin tesirlerinin hafifletilmesine büyük katkı sağlandığını vurguladı.

“Tahıl mutabakatının uygulanmaya devam edilmesi hepimiz için kıymetli ve önceliklidir”

Şentop, “Tahıl mutabakatının 120 günlük mühletin dolmasının akabinde uygulanmaya devam edilmesi hepimiz için değerli ve önceliklidir. Batılı dostlarımıza da söylüyoruz. Bu mutabakatın bozulmasına yol açacak bir mazerete imkan verilmemelidir” dedi.

“Türkiye, bölge barışı için elinden gelen katkıyı sunmaya hazırdır”

Türkiye’nin diplomatik teşebbüslerinden bahseden Şentop, Ukrayna-Rusya ortasında gerçekleştirilen esir takasının somut sonuç alınan bir husus olduğunu vurguladı. Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya tarafıyla da en üst seviyede temasta olduğunu belirterek, Türkiye’nin Rusya ile mevcut diyalog kanalının bölge barış ve istikrarı için bir imkan olduğunu söyledi. Şentop, Rusya’yla şu an müzakere masasından uzaklaşılmış olsa da bir noktada müzakere masasına geri dönüleceğini söz ederek, “Önemli olan Ukrayna için yanlışsız vakitte o masaya oturmaktır. Bu vakte natürel ki Ukrayna karar verecektir. Komşunuz, stratejik ortağınız, dostunuz ve kardeşiniz olarak Türkiye bölge barışı için elinden gelen katkıyı sunmaya hazırdır” dedi.
Şentop, “Türkiye olarak bu savaşın Ukrayna’nın toprak bütünlüğü temelinde adil bir barışla daha fazla can kaybı yaşanmadan bir an evvel sonlanmasını istiyoruz. En temel dileğimiz budur” tabirlerini kullandı. Şentop, daha evvel planlanan Ukrayna ziyaretinin Türkiye’de meydana gelen bir helikopter kazası nedeniyle iptal edildiğini hatırlatarak, birinci fırsatta Ukrayna’ya ziyaret gerçekleştirmek istediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir