TEKNOFEST Karadeniz’de 16 ödül kazanan 11 takım bir araya geldi

Samsun’da düzenlenen TEKNOFEST müsabakalarında 36 faklı alanda, 11 ekibiyle 16 ödül kazanan YTÜ’lü öğrenciler, Davutpaşa yerleşkesinde bir ortaya geldi. 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Oryantasyon günleri içerisinde 5 Ekim’de YTÜ Davutpaşa yerleşkesinde öğrenci ve kadrolarının muvaffakiyetini ve heyecanını paylaşmak ismine ‘İşte TEKNOFEST Karadeniz’in Yıldızları’ aktifliğini düzenledi. Yerli ve ulusal elektrikli otomobilin yanı sıra roket üzere çeşitli teknolojik araçlar üreten öğrenciler bilhassa, bundan sonraki katılacakları çeşitli yarışlarla Türkiye’yi temsil etmeyi hedeflediklerini söyledi.

PROTOTİP ATÖLYESİ ÖĞRENCİLERE VAKİT KAZANDIRIYOR

Öğrencilerin her birini tebrik eden Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Tamer Yılmaz, “Bu gururu bana yaşattığınız için çok teşekkür ederim. Çok düzgün işler yapıyorsunuz. Üretim, teknoloji, inovasyon üretiyorsunuz. Türkiye’nin en âlâ teknoparkının içerisinde en âlâ prototip atölyesiyiz. Bu atölyede gençler, gece gündüz demeden teknolojik araçlarını üretebiliyorlar. Biz daha fazla üretken, mert, daha fazla karar veren, sorumluluk alan ve daha fazla liderlik özellikleri olan öğrenci kitlesine sahibiz. Öğrencileri en çok şirket kuran üniversiteyiz” dedi.

“İNSANSIZ SİLAHLI HAVA ARACI İLE MÜTTEFİKE YARDIM TAŞINABİLİYOR”

Yarışmaya Dronex kadrolarıyla katılan Davut Süleymanov ise “Bizim maksadımız, silahlı insansız hava aracı üretmekti. Üretimimizle endişeli, bilhassa de kent savaş ortamlarında kara kuvvetlerine de emek verebilecek, konseyimi kolay ve askerlerimizi öteki düşman askerlerine karşı savunabilecek, süratli biçimde kurulup olaya dahil edilebilecek silahlı insansız hava aracı tasarlamaktı. Aracımız, üstünde 5 adet bomba taşıma kapasitesine sahiptir. Kullanıcı tarafından bir koordinat giriliyor. Girilmiş koordinatörü esasen aracımız o alana tarıyor. Alanı taradıktan sonra, o alanda tespit ettiği düşme maksatlarına otonom olarak kendi üstüne yapay zekayla bombalıyor. Yardıma gereksinimi olan müttefik, yani yaralı bir müttefik gördüğü vakit ise ona üstüne taşıdığı bir adet yardım kitini ulaştırıyor” açıklamasını yaptı.

“ŞEHİT KAYBIMIZIN AZALMASINI HEDEFLEDİK”

Bu yıl 2 müsabakaya katıldıklarını belirten Süleymanov kelamlarına şunları ekledi: “İlki TEKNOFEST Azerbaycan’dı. Bu müsabakada dördüncü olduk. Memleketler arası Özgür Misyon İHA Yarışması’nda da üçüncü olduk. Böylece yani emelimize bir silahlı insansız hava aracı tasarımı aracımıza bir adım daha yaklaşmış olduk. Ekipteki arkadaşlarımla ilerde daha da deneyim kazanıp kendimizi geliştirip üretimimizi 5-6 yıl sonra askerlerimizin kullanabileceği hale getirmek istiyoruz. Bundaki asıl maksadımız şehit kaybımızı azaltmaktır. O denli bir araç tasarlamak istedik ki karşı düşman gayeleriyle sıcak çatışmaya girsin. Ve hiçbir askerimiz şehit olmasın.”

“ARAÇLARIMIZIN TÜM MODÜLLERİ YÜZDE YÜZ YERLİ”

Alternatif Güçlü Sistemler Kulübünde olan Muammer Esad Işık ise “Bu sene elektrikli araçlarımız ile katıldığımız müsabakaların birçoklarında birinci olduk. Yerli eser birinciliklerini de kazandık. Araçlarımızın modüllerinden bahsedecek olursam; kapı kilit sistemi, fren ve direksiyon sistemi üzere kesimleri yaptık. Birebir vakitte elektriksel olarak motor, motor şoför, batarya idare sistemi, araç denetim ünitesi, telemet sistemi üzere tüm elektriksel kesimleri yerli yaparak bu kategoride de birincilikler elde ettik” diye konuştu.

“FRANSA’DA YARIŞA KATILACAĞIZ”

Düzenlenen Sürü Robotlar Yarışması’nda da birinci olduklarını söz eden Işık, “Sürü robotlarda, bir algoritma üzerine sürü, minik droneları görmüşsünüzdür. Işık şovlarının yapıldığı ya da evlilik tekliflerinin yapıldığı küçük dronelar oluyor. Bu droneları topluca kaldırıp indirerek mahzurlardan kaçma, formasyon değiştirme üzere makul vazifeler var. Bu vazifeleri başarılı bir takım olup tamamlayarak birincilik mükafatını kazandık. Ayrıyeten otonom aracımızda park, otonom sürüş, mahzurlardan kaçma üzere makul vazifeler var. Bu vazifeleri gerçekleştirerek yarışı tamamlıyor. Bu sene katılacağımız Fransa’daki yarışla hem ülkemizi hem üniversitemizi hem de kulübümüzü yurt dışına temsil ederek Türkiye’deki başarılarımızı milletlerarası alanda taşımak istiyoruz” dedi.

“KENDİ UZAYA GİDECEK ROKETİMİZİ ÜRETİYORUZ”

Yıldız Roket Takımı’nda olan Talha Özverenli de “Biz, temel olarak uzaya kendi roketimizi, kendi küp uydumuzu çıkarmak istiyoruz. Bunun için 6 projemiz var. Demirkazık projemiz var. Kendi ibret roket motorumuzu üretiyoruz. Arsan projemiz var. Uzaya gidecek kendi roketimizi üretiyoruz. Bu yıl da inşallah müsabakalara katılacağız. Ürettiğimiz roketler, uydular alanında öncü ve özgün dizaynlar oldukları için geliştirmeye açık; genç ve dinamik olduğumuz için önü açık projeler oluyor. Bunu öbür firmalarla yarıştıracak seviyede, profesyonelce üretmek çabasındayız” dedi.

“ÖDÜLLER VE ALANLARI”

Alınan mükafatlar ve alanları ise şöyle:

“YTÜ AESK: Efficiency Challenge Elektromobil Kategorisi Yerli Eser Birinciliği & Tanıtım ve Yaygınlaştırma Mükafatı, Efficiency Challenge Hidromobil Kategorisi Yerli Eser Birinciliği & Tanıtım ve Yaygınlaştırma Mükafatı & Sunum Özel Mükafatı. YTÜ AESK Sürü İHA: Sürü Robotlar Müsabakası Birincisi. YTÜ Yıldız Rover: Ziraî İnsansız Kara Aracı Müsabakası Birincisi ve Sunum Özel Mükafatı sahibi. YTÜ SIMULAB: Makine İmalatı ve Otomotiv Müsabakası & Akıllı Kentler ve Ulaşım Müsabakası Birincisi. YTÜ ASİL LAB: Makine İmalatı ve Otomotiv Yarışı İkincisi. YTÜ DroneX : Milletlerarası Özgür Misyon İHA Müsabakası Üçüncüsü. YTÜ Biofuture: Biyoteknoloji İnovasyon Yarışı Üçüncüsü. YTÜ Biyogen Star Up: Biyoteknoloji İnovasyon Müsabakası Sunum Özel Mükafatı. YTÜ Biyomekatronik: İnsanlık Faydasına Teknoloji Müsabakası Sunum Özel Mükafatı sahibi. YTÜ Maglev: Akıllı Ulaşım Yarışı Sunum Özel Mükafatı sahibi.”

“İnsanlık Faydasına Teknolojiler Yarışması’nda Sunum Özel Mükafatı: Mekatronik Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Enes Mahmut Göker’in danışmanlığını yaptığı 8 yaşındaki Irmak Ölmez. Starloop : Hyperloop Geliştirme Yarışı Teknoloji Gösterim Mükafatı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir