TEKNOFEST Savaşan İHA Yarışması Bursa’da…

Bu yıl yalnızca Sabit Kanat kategorisinde düzenlenen yarışta İHA’lar yazılımından donanımına kadar tamamı gençler tarafından tasarlandı. Gençlerin tasarladıkları İHA’lar karşılaşma sırasında tıpkı anda havada olacak ve birbirleri ile uğraş edecek. “Savaşan İHA” ve “Kamikaze İHA” vazifeleri olmak üzere iki farklı vazifeden oluşan yarış heyecanlı anlara sahne olacak.

Yarışmanın değerlendirmesi Ön Tasarım ve Kritik Tasarım Raporları, Uçuş Delil Görüntüsü ile Sistem Tanımlama Görüntüleri ile müsabaka puanlaması olarak dört farklı kademede yapılacak. Büyük mükafatı almak isteyen yarışmacı grupların Savaşan İHA misyonuyla (havadaki rastgele uçağa otonom kitlenme görevi) birlikte en az bir karşılaşma çeşidinde da Kamikaze vazifesini de muvaffakiyetle tamamlaması gerekecek.

Gençleri İnsansız Hava Araçları teknolojilerine yönlendirerek bilimsel ve teknik çalışmalar yapmaya teşvik eden müsabakaya bu yıl toplamda 754 ekip müracaatta bulundu. Bu ekiplerin ortasından 12 farklı vilayetten 22 Kadro 190 yarışmacı finale kalmaya hak kazandı. TEKNOFEST 2023 Teknoloji Müsabakaları kapsamında en yüksek mükafata sahip yarışlar ortasında ola Savaşan İHA’da birincilik mükafatı 500 bin TL, ikincilik mükafatı 350 bin TL, üçüncülük mükafatı ise 250 bin TL olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir