Tel Aviv’e 4 yıl sonra yeni elçi atandı

Bir mühlet evvel Türkiye’nin Hırvatistan Büyükelçiliği’ne Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran atanmıştı. Kararname ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği’ne, öteki Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı da Türkiye’nin AB Daimi Temsilciliği’ne getiriliyor. NATO Daimi Temsilciliği’ne Amerika Genel Müdürü Levent Gümrükçü, Avrupa Kurulu Daimi Temsilciliği’ne Nurdan Bayraktar Golder getirildi.

Kararnameyle Türkiye de Tel Aviv Büyükelçiliği için daha evvel Kudüs Başkonsolosluğu’nu yürüten Büyükelçi Şakir Özkan Torunlar’ı görevlendiriyor. Türkiye’nin Atina Büyükelçiliğine ise Çağatay Erciyes atanıyor. Londra Büyükelçiliği’ne Çavuşoğlu’nun Özel Müşaviri Büyükelçi Koray Ertaş; Lahey Büyükelçiliği’ne Dışişleri Bakanlığı Suriye Genel Müdürü Selçuk Ünal, Lizbon Büyükelçiliğine Enformasyon Genel Müdürü Büyükelçi Murat Karagöz getirildi. Daha evvel ismi Tel Aviv Büyükelçiliği için geçen Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Lideri Ufuk Ulutaş ise Vatikan Büyükelçisi oluyor.

KKTC Büyükelçisi Feyzioğlu

Atama yapılan merkezlerden üçü için ise bakanlık takımlarının dışından isimler tercih edildi. Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne Türkiye Barolar Birliği eski Lideri Metin Feyzioğlu, Cakarta Büyükelçiliği’ne eski AK Parti milletvekili ve akademisyen Talip Küçükcan, Tahran Büyükelçiliği’ne de Fars lisanı ve edebiyatı uzmanı, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hicabi Kırlangıç atanıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir