TFF binasına silahlı saldırı, 285’er yıla kadar hapis istendi!

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından TFF’nin Riva’da bulunan merkez binasına 1 Eylül 2022 tarihinde düzenlenen silahlı taarruzla ilgili 1’i tutuklu 2 kuşkulu hakkında soruşturma tamamlandı. Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekede, şüphelilerin TFF Hasan Doğan Ulusal Gruplar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nin iki katlı idare binasının birinci katında bulunan toplantı salonunu yanlışsız silahla ateş ettiği anlatıldı. Olay sonrasında TFF binasına 150 metre uzaklıktaki olay yerinde silahın ele geçirildiği ve 12 adet boş kovan bulunduğu kaydedildi. İdare heyetinin toplantı halinde olduğu sırada birkaç el silah sesi duydukları, mermilerden birinin Hamit Altıntop’un ardındaki pencereden içeri girdiği anlatıldı. 

 “RASTGELE ATEŞ ETTİM”
Fezlekede şüphelilerin savunmalarına da yer verildi. Tutuklu kuşkulu Cüneyt Uslu savunmasında kendisine ilişkin olan ve ‘yüzen ev’ diye tabir edilen yerde arkadaşı Oğuzhan Güneysu ile birlikte oturmaya gittiklerini söyledi. Uslu, savunmasının devamında alkol aldıklarını, alkolün tesiriyle yanında bulunan ruhsatsız tabanca ile rastgele hava ateş ettiğini söz etti. Uslu, yaşanan olayda her hangi bir kastının olmadığını, mermilerin TFF binasına isabet ettiğini bir saat sonra öğrendiğini söyledi. Kuşkulu Oğuzhan Güneysu savunmasında arkadaşı Cüneyd Uslu ile birlikte alkol aldıklarını, kendisi yanındayken ateş etmediğini söyledi. Muhtaçlıkları almak için uzaklaştığı sırada Cüneyd Uslu’nun ateş etmiş olabileceğini belirtti. Güneysu, olay sonrasına Uslu’nun bir bez içerisinde silahını saklaması için kendisine verdiğini söyledi. Güneysu bez içerisinde verilen silahı art bahçede bulunan domates tarlasına sakladığını da kaydetti. Üzerinde atış artığı çıkmasının nedeninin ise, olay esnasında üzerinde olan kıyafetlerin polis merkezinde tıpkı poşete konulmasından ötürü olabileceğini tabir etti.

TFF BİNASI GAYE ALINDI 
Fezlekede, şüphelilerin fikir ve hareket birliği içerisinde hareket ettiği belirtildi. Olay yeri inceleme raporunda mermilerin dik açı ile geldiği tespitine yer verilerek, olayın gerçekleştirdiği bölge ile gaye alınan federasyon binası ortasında 150 metre aralık olduğu, tesisin büyük bir alan olmasına karşın isabet eden 3 merminin de birbirine yakın olduğu bildirildi. Amaç alınan bina içerisindeki müştekilerin isabet almasının mutlak ve kaçınılmaz olduğu belirtilen fezlekede, şüphelilerin bu durumu öngörmesine karşın ateş ettiği, hareketin sonucunu bilerek ve isteyerek gerçekleştirdiği, mermilerin müştekilere isabet etmemesi nedeniyle hareketin teşebbüs basamağında kaldığı kaydedildi.

Tutuklu kuşkulu Cüneyt Uslu ile Oğuzhan Güneysu hakkında ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ hatasından 19 müşteki için başka ayrı olmak üzere toplamda 171’er yıldan 285’er yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılmaları talep edildi. Hazırlanan fezleke, dava açılması talebiyle Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir