Türk işinsanına otel satışı… Rumlarda ‘Maraş kaybediliyor’ paniği

RUM medyası, “Doğruysa Maraş gidiyor” manşetleri atarken, Rum hükümeti soruşturma başlattı. KKTC’nin lokal gazetelerinden Yenibakış, 1974 öncesinde Ortadoğu’nun en ünlü turizm merkezi pozisyonundaki Maraş’ta ‘Cleo’, ‘Agean’ ve ‘Golden Seaside Apartment’ hotellerinin bir Kıbrıslı Türk işinsanına güney Kıbrıs’ta mukavele üzerinden satıldığı argümanına yer verdi. Kimliği meçhul Türk işinsanı ile otel sahiplerinin kendi ortalarında kontrat imzaladığı ve bu kontratın de Rum makamları tarafından onaylandığı ileri sürüldü.

SÖZLEŞME YAPILMIŞ, TAPU EVRESİ YOK

Haber Rum idaresinde büyük yankı bulurken, Rum hükümeti çabucak soruşturma başlattı. Rum İçişleri Bakanlığı ve tapu dairesi, satışla ilgili rastgele bir müracaat olmadığını duyurdu. Maraş’taki otellerin satıldığı haberi Rum medyasında da manşetlere taşındı. Fileleftheros gazetesi, ‘Otellerin anahtarını verdiler’ başlığı altında, mukavele üzerindeki Rum idaresi mührünün, noterde yapılan mukavelenin kaymakamlık tarafından onaylandığı manasına gelen “apostille” süreci olduğuna dikkat çekti. Rum idaresinin alarma geçtiğini belirten gazete, Maraş’taki mülklerle ilgili tapuların Rum Tapu Dairesi Mağusa Kaza Amirliği’nde bulunduğu ve satışla ilgili rastgele bir bilgi ya da müracaatın olmadığını yazdı.

‘DOĞRUYSA HOŞ BİR GELİŞME’

KKTC Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ise Rumların Maraş’taki mülklerini satmak için mukavele imzalamasının hoş bir haber olduğunu belirterek, “Maraş’ın tümü askeri bölgeden çıkartılıp sivile açılmalı. Maraş’ı yerleşime açmak için ‘eşref saatini’ bekliyoruz. Şayet doğruysa Rumların mülklerini satmak istemesi hoş bir gelişme” dedi.

KKTC YASALARINDA MUKAVELEYLE ZAMAN MÜMKÜN DEĞİL

MARAŞ’ta 3 otelin Türk iş insanına satıldığı savları KKTC’de de yankı buldu. Maraş’ın sivil ziyarete açılma sürecinde türel çalışmalar yürüten ve günümüzde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın müzakere heyetinde yer alan hukukçu milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Maraş’ta 1974 öncesi Rum mülkleriyle ilgili kararların AİHM’in de tanıdığı Lefkoşa’da şurası Taşınmaz Mal Kurulu uhdesinde olduğuna dikkat çekerek, mahkeme ve KKTC İçişleri Bakanlığı kararı olmadan satışın mümkün olmadığını söyledi. Hususla ilgili Hürriyet’e konuşan Hasipoğlu, “KKTC toprağı Maraş’taki mülklerle ilgili kararları Taşınmaz Mal Komitesi veriyor. Otel ya da konut rastgele bir mülkün 1974 öncesi sahibinin Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurması, mahkemenin de iade kararı alması gerekiyor. İade konusunda KKTC İçişleri Bakanlığı’nın da onayı kural. Eski Rum sahipleri ya da şirketler, kendilerine iade kararı olmadan, ister Türk ister yabancı fark etmez, öteki birine devredemez. Mukavele ile devretmesinin KKTC hukukunda karşılığı yok. Kelam konusu 3 otelle ilgili de mahkeme ve İçişleri Bakanlığı’na bir kararı yok” tabirlerini kullandı.

BİLGİ NOTU: Maraş’ta 1974 öncesi kayıtlarına nazaran, 45’i yıldızlı, kalanı apartman tipi 105 otel, 4 bin 649 mesken ve daire, 21 banka, 7 kilise, 1 türbe, 1 mescit ve 2953 işyeri bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir