VİOP’ta endeks kontratı haftaya yatay seyirle başladı

Nisan vadeli endeks kontratı, açılış seansında evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0,04 altında 5.350,00 düzeyinden süreç gördü.

Cuma günü satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı evvelki kapanışının yüzde 2,8 altında 5.351,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında ise yatay seyretti.

Analistler, global hisse piyasalarının, artan petrol fiyatlarının enflasyonla çabayı sekteye uğratabileceği kaygısıyla yeni haftaya karışık seyirle başladığını tabir etti.

Dün OPEC+ ülkeleri, mayıs ayı prestijiyle petrolde günlük 1 milyon varili aşkın kesintiye gideceğini açıklamıştı.

Bugün yurt içinde Tüketici fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ile dünya genelinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) bilgilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan endeks kontratında 5.300 ve 5.250 düzeylerinin takviye, 5.400 ve 5.450 puanın direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, mart ayında TÜFE’nin yüzde 2,86 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin mart ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 2,86) nazaran, bir evvelki ay yüzde 55,18 olan yıllık enflasyonun yüzde 51,35’e gerileyeceği hesaplanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir