26. İstanbul Tiyatro Festivali, Pasolini’nin doğumunun 100. yılını kutluyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 26. İstanbul Tiyatro Şenliği, bu hafta yurtdışından çok özel bir performansa konut sahipliği yapıyor. İtalyan sinemasının efsane direktörü Pier Paolo Pasolini’nin doğumunun 100. yılı şenlikte, dâhi direktörün eşsiz dünyasını dansla yorumlayan Pasolini: Zımnî Yangınlar ile kutlanıyor.

Koç Holding Güç Kümesi Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenen 26. İstanbul Tiyatro Şenliği, Pasolini’nin sinema lisanının temel taşlarından olan kadın-anne rolünden özgürlük kavramına, şiirden sanatsal bir iştirak kurduğu Bach’ın müziğine kadar geniş bir yelpazeyi kucaklayan şov, izleyenleri direktörün dünyasında bir seyahate çıkaracak.

İtalyan Artemis Danza topluluğunun dansla vücudu ve ruhu birleştireceği Pasolini: Zımnî Yangınlar, İş Sanat ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’nin takviyesiyle sahnelenecek.

26 Kasım’a kadar sürecek 26. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programı tiyatro.iksv.org/tr/program adresinde. Şenlik biletleri ise passo.com.tr, Passo perakende satış noktaları ve İKSV ana gişede satışta.

Festivalde haftanın oyunları

Richard: Okan Bayülgen, Shakespeare’in ünlü trajedisinden hareketle yazıp yönettiği ve başrolünü üstlendiği Richard ile birinci kere İstanbul Tiyatro Festivali’ne konuk oluyor.

İngiltere’de küçük bir tiyatro topluluğu III. Richard oyununun provalarını yaparken polis tarafından aranan birinin tiyatroya sığınmasıyla başlayan oyunda, var olan sisteme, sanatın mevcut kurumsal, etik ve hiyerarşik yapısına karşı olan bu adam, evvel III. Richard rolünü, akabinde direktör koltuğunu ele geçiriyor ve her şeyi yıkarak sahneye alışılagelmemiş bir yapım koyuyor.

Aktif Bank’ın dijital bankası N Kolay’ın yüksek katkıda bulunan şov sponsoru olduğu oyunun 17 Kasım Perşembe saat 20.00’de gerçekleşecek prömiyerine şenliğin yüksek katkıda bulunan yer sponsoru Kuvvetli PSM konut sahipliği yapacak.

Yaşam: İspanyol kukla ustası Javier Ortanda, el kuklasının hudutlarını zorlayarak ona yepisyeni boyutlar kattığı bol ödüllü gösterisi Yaşam’da yalnızca iki eli ve bir dikiş sepetiyle içten, his dolu ve eğlenceli bir dünya kuruyor.

İnsanı insan yapan anların yalın bir lisanla, kuklalar aracılığıyla anlatıldığı ve izleyiciler kâh kahkahalara kâh gözyaşlarına boğan bu şov, Cervantes Enstitüsü’nün katkılarıyla, 19 Kasım Cumartesi saat 15.00 ve 20.00’de Alan Kadıköy’de izlenebilecek.

Yaşasın Demokrasi: Eskişehir Kent Tiyatroları, Ali Eyidoğan’ın Türkiye tiyatrosunun devlerinden Haldun Taner’in oyunlarından, öykülerinden ve gazete yazılarından derleyip sahneye uyarladığı Yaşasın Demokrasi ile şenliğe konuk oluyor.

Seyircilerin bir milletin yapısına ve demokrasisinin aksayan taraflarına şahit olacağı oyun, 20 Kasım Pazar saat 18.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde izlenebilecek.

Bir Tatlı Kaşığı Çamur: Şenliğin, Odeabank sponsorluğunda gerçekleşen “Bu İşte Bir Bayan Var” teması kapsamında sahnelenecek Bir Tatlı Kaşığı Çamur, tek bir bayanın ağzından dökülüyor üzere görünse de aslında bütün bayanların ortak hikâyesi…

Oyunun dünyası bu ortak paydadan beslenerek hayat buluyor ve oyuncular seyirciyle ortalarında hiçbir pürüzün olmadığı boş bir alanda, farklı performans tekniklerini kullanarak dinamik ve alternatif bir lisan yaratıyor.

Elif Candan’ın toplumsal cinsiyet üzerine yürüttüğü akademik araştırmalar sonucunda kaleme aldığı ve Pınar Akkuzu’nun direktörlüğünü üstlendiği oyun, 22 Kasım Salı saat 20.00’de Alan Kadıköy’de sahnelenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir