35 yaş üstü kadınlara ek kontenjan

Erdoğan, özetle şunları söyledi

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPALIM: Başörtüsü sıkıntısını ortaöğretim dahil, tüm eğitim kurumlarımız ile kamu kuruluşlarında tahlile kavuşturduk. Artık Meclis’e, anayasa değişikliği teklifimizle temel hak ve özgürlüğü anayasal garanti altına alma teklifimizi getireceğiz. Haydi bakalım. Şayet samimiysen, dürüstsen, gel anayasa değişikliğini yapalım ve bunu büsbütün masadan kaldıralım.

ÖZGÜRLÜKÇÜ BAKIŞ AÇISI: Temmuz ayında çeşitli sebeplerle eğitimini yarıda bırakan öğrencilerimize yine üniversitelerin kapısını açtık. Ayrıyeten 50-D kapsamında doktorasını tamamlamış akademisyenlerimize, mezuniyetleri sonrası 1+1 yıl çalışma imkânı getirdik. Vakit zaman mağduriyetlere yol açan öğrenci disiplin yönetmeliğini de özgürlükçü bir bakış açasıyla değiştiriyoruz.

YÖK’TE ISLAHAT: Bir öteki kıymetli yenilik ise kadınlarımızla ilgili. Hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğumuz yeni çalışma ile, 35 yaş üzeri bayanlarımıza yükseköğretimde yeni bir kapı açıyoruz. Buna nazaran 35 yaş üzerindeki bayanlarımız için, ön lisans ve lisans programlarında ek kontenjan tanımlayacağız. Üçüncü müjdemiz YÖK’ün teşkilat yapısının ıslahat edilmesine ilişkindir. YÖK 1981 yılında Türkiye’de 20 civarında üniversite varken kurulmuştu. Hali hazırda 208 yükseköğretim kurumuyla büyük bir yapıya dönüşen YÖK’ün aktifliğini daha da artırmayı hedefliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir