ABD Başkanı Biden ve Çin lideri Şi, kritik görüşme için bir arada

T24 Dış Haberler

ABD Lideri Joe Biden ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Endonezya’da G20 Doruğu marjında ikili görüşme için bir ortaya geldi.

ABD-Çin ortasında Tayvan başta olmak üzere kritik gündemlerin gölgesinde gerçekleşen görüşme, Joe Biden ABD Lideri seçildikten sonra iki önder ortasında gerçekleşen birinci yüz yüze görüşme özelliğini taşıyor.

Görüşmede ABD Lideri Joe Biden, “Mevcut durumda ABD-Çin bağı bir durum içinde ve bunu ziyadesiyle önemsiyoruz. İkili alakanın ileriye hakikat gideceği hakikat tarafı bulmalı ve ilgiyi güçlendirmeliyiz” dedi.

Çin Devlet Lideri Şi Jinping ise “Dünya, ABD ve Çin’in münasebetini düzgün bir halde ele almasını bekliyor. Toplantımız dünyanın dikkatini çekiyor.” dedi.

G20 marjındaki görüşmede Tayvan, insan hakları, ekonomik rekabet, Ukrayna Savaşı ve Rusya’ya karşı tavır ile Kuzey Kore ve nükleer silahlanma mevzularının ele alınması bekleniyor.

Liderler, daha evvel her ikisinin de lider yardımcısı olarak mevkidaş olduğu periyotta yüz yüze görüşmelerde bulunmuştu. Fakat taraflar, Biden’ın geçen yılın başında vazifeye başlamasından bu yana sırf iki defa çevrim içi ve bir sefer de telefonda görüşürken hiç bir ortaya gelmemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir