AB’den sızıntı açıklaması: Enerji arz güvenliğini etkileyemecek

AB Kurulu Sözcüsü Tim McPhie, günlük basın toplantısında, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru çizgilerinde yaşanan tahribatlar ve Baltık Denizi’nde yaşanan gaz sızıntıları konusunda açıklamalarda bulundu.

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2’de tespit edilen üç sızıntı hakkında kurula bilgi verildiğini söz eden McPhie, Kuzey Akım 1’de 2, Kuzey Akım 2’de de 1 sızıntı tespit edildiğini belirtti.

McPhie, “Gelişmeleri ilgili ülkelerle birlikte çok yakından takip ediyoruz. Bu durum şimdi arz güvenliğini etkilemedi.” dedi.

Kuzey Akım 1’den gaz tedariki olmadığını ve Kuzey Akım 2’nin de şimdi faaliyet müsaadesi almadığını anımsatan McPhie, “Bu sızıntıların mümkün tesirini tahlil ediyoruz.” diye konuştu.

Bir gazetecinin sızıntının sebebini sorması üzerine McPhie, “Bu etapta, sebebin ne olduğu konusunda spekülasyon yapmak için çok erken.” değerlendirmesinde bulundu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru çizgilerindeki hasarların sabotaj nedeniyle yaşanmış olabileceğini belirterek, “Hiçbir ihtimali göz arkası edemeyiz. Bu, acil araştırma gerektiren gibisi görülmemiş bir durum. Gelişmelerden dolayı son derece kaygılıyız.” açıklamasında bulunmuştu.

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2’nin yürütücü firması Nord Stream AG’den dün yapılan açıklamada, her iki hatta da basıncın kıymetli oranda düştüğü bildirilmişti.

Danimarka ve İsveç makamları, her iki ülkenin de kara sularından geçen sınırlarda gaz sızıntısı tespit edildiğini duyurmuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir