Afet anında hızlı ve sağlıklı iletişim için: Hayat kurtaracak mobil uygulamalar

Ülkemizin bir gerçeği olan sarsıntısı daima hatırlamak ve bilgi sahibi olmak için en değerli yollardan biri de yanlışsız taşınabilir uygulamaları telefonumuza indirmek. Gelişen taşınabilir teknolojiler, zelzele anında hayat kurtarabilecek özellikler sunuyor. Bu nedenle, en fonksiyonel platformları edinip daima yeni tutmak gerekiyor. Öte yandan, internette sarsıntısı evvelce haber verdiğini argüman eden ve yanlış bilgiler paylaşan platformlardan uzak durulması tavsiye ediliyor. Bunun yerine inançlı, bilişim alt yapısı sağlam ve yetkili kurumlara ulaşabilmenizi sağlayacak olanları cep telefonu yahut tabletinize yüklemek gerekiyor.

AFAD’A TEK TUŞLA ULAŞMAK MÜMKÜN

Bunların başında AFAD Zelzele Taşınabilir Uygulaması geliyor. AFAD Acil Sistemi sayesinde, tek tuşla davet yapılabiliyor. İnternet üzerinden gerçekleşen aramanın pozisyon bilgileri anında yetkililerle paylaşılıyor. Ayrıyeten, mümkün afette tek tuşla 112 Acil Davet Merkezi’ne ulaşmak mümkün. Sesli görüşme imkanı olmayan kullanıcılar, hazır bildirilerle yeniden mesaj gönderebiliyor.

BÖLGENİN RİSK DURUMUNU RAPOR EDİP HARİTASINI ÇIKARIYOR

Kandilli Rasathanesi’ne ilişkin ‘Deprem Bilgi Sistemi 3.0’ ise Türkiye’nin sarsıntı haritası ve bölgenizdeki riskli alanları bildiriyor. Bulunduğunuz alanda daha evvel yaşanan sarsıntıları tarihini çıkarması yanında, mümkün sarsıntı anında neler yaşandığını kullanıcılara soruyor. Buradan gelen bilgileri işleyerek sarsıntının boyutu ve haritasını belirleyebiliyor.

112 ACİL SERVİSİNE POZİSYON AT

    112 acil yardım butonu sayesinde ise, yakınlarınızda yaşanan ve acil müdahaleye muhtaçlık duyulan anlarda 112 Acil Servisi’ni haberdar edebilirsiniz. Bu sistem sayesinde de kullanıcı ve pozisyon bilgileriniz yetkililere ulaşabiliyor. AKUT’a ilişkin, uygulamada ise ‘Güvendeyim’ butonuna basarak, evvelden belirlenen 10 şahsa bilgi veriliyor. Kelam konusu uygulama yakınlarınıza bilgi bildirisi yanında pozisyonunuzu da gönderiyor. Misal biçimde, Düdüğüm isimli uygulama da, acil anlarda ses çıkarmanızı ve belirlenen telefon numaralarına ileti göndermenizi sağlıyor.

Teknolojik hurafelere dikkat

Afet anında hayat kurtarabilecek uygulamalar yanında, kullanıcıların korkusunu ve son günlerdeki telaşı fırsat bilen reklamlara da dikkat etmek gerekiyor. Bilhassa, zelzelesi evvelce bilen, sarsıntı tespiti yaptığını argüman eden uygulamalardan uzak durmak kıymetli. Birden fazla yanlış bilgi içermesinin yanında yetkililere ulaşmanızı sağlayacak gerekli altyapıdan mahrum olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir