AJET iç ve dış hatlarda rekabeti arttıracak

İSTANBUL (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda düzenlenen AJET Lansman Töreni’ne katıldı.

Törende konuşan Bakan Uraloğlu, 2008 yılında Türk Hava Yolları’nın (THY) bir alt markası olarak kurulan ANADOLUJET’in pazardaki rekabetçi pozisyonunu güçlendirmek maksadıyla faaliyetlerini yüzde 100 Türk Hava Yolları iştiraki olarak kurulacak “AJET Hava Nakliyatı Anonim Şirketi” altında devam edeceğini söz etti. Bakan Uraloğlu ayrıyeten, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın faaliyet kapasitesini ikiye katlayacak ikinci pistin tamamlandığını ve çok kısa bir vakit sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete açılacağını bildirdi.

Bakan Uraloğlu, havayolu ulaşımının en konforlu ve en süratli ulaşım yolu olduğunu belirterek, “ “Coğrafi bakımdan Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının ortasındaki kilit pozisyonuyla, gelişmiş pazarlarla gelişmekte olan pazarlar ortasındaki uçuş rotaları üzerinde yer alan ve yalnızca 4 saatlik uçuş müddetiyle 1.4 milyar insanın yaşadığı ve 8 trilyon 600 milyar dolar ticaret hacmi bulunan 67 ülkenin merkezindeki avantajlı pozisyonuyla ülkemiz; havacılık alanında dünyanın transit merkezi olmaya çok müsaittir”” dedi.

Havayolu nakliyatı bölümünde “Dünyada Ulaşamadığımız Hiçbir Nokta Kalmayacak” maksadıyla hareket ettiklerini belirten Bakan Uraloğlu, “Ülkemizi artan rekabet, cesaretlendirici siyasetler ve adeta örnek niteliğinde uygulamalarımız sonucunda; dünyanın en geniş uçuş ağına sahip ülkelerden birine dönüştürdük” dedi.

DIŞ SINIRLARDA UÇUŞ AĞIMIZA 283 YENİ NOKTA EKLEDİK, ARTIK 130 ÜLKEDE 343 NOKTAYA UÇUYORUZ

Havayolu kesiminde yapılan yatırımlara da değinen Bakan Uraloğlu, “2002’den bu yana faal havalimanı sayımızı 26’dan 57’ye ve terminal kapasitemizi 55 milyon yolcudan 337 milyon 450 bin yolcuya çıkarttık. Dış sınırlarda 50 ülkede 60 noktaya uçuş gerçekleştiriliyorken uçuş ağımıza 283 yeni nokta ekleyerek 130 ülkede 343 noktaya yükselttik. Böylece son 21 yılda %472’lik artış gerçekleşmiş oldu. Ayrıyeten 2002 yılında 489 olan toplam hava aracı sayımızı da %270 artışla günümüzde bin 813’e ulaştırdık” diye konuştu.

İSTANBUL HAVALİMANI AVRUPA’’DA 1. DÜNYA’DA 7. SIRADA

Rekorlarla isminden kelam ettiren İstanbul Havalimanı’nın verdiği hizmetle de ön plana çıktığını belirten Bakan Uraloğlu, 2018 yılında hizmete açtığımız İstanbul Havalimanı’mızda açıldığı günden bu yana 177 milyonu aşkın yolcu trafiği gerçekleşmiştir. İstanbul Havalimanımız Avrupa’da 1., Dünya’da 7. Sıradadır.” tabirlerini kullandı. Bakan Uraloğlu ayrıyeten, imal basamağındaki Çukurova Bölgesel, Yozgat ve Bayburt – Gümüşhane Havalimanları ile yenilenen Trabzon Havalimanı’nda çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

SABİHA GÖKÇEN’DE 2’NCİ PİST TAMAMLANDI

Bu ortada Konuşmasında, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın da yenilikçi ve vizyoner bir bakış açısıyla geliştirildiğine dikkati çeken Bakan Uraloğlu, “Havalimanımızın faaliyet kapasitesini ikiye katlayacak 2.pistimizi tamamladık. Çok kısa bir vakit içerisinde de Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile hizmete açmayı planlıyoruz.” dedi.

Bakan Uraloğlu, “2008 yılında THY’nin bir alt markası olarak kurulan AnadoluJet’in, pazardaki rekabetçi pozisyonunu güçlendirmek gayesiyle faaliyetlerini yüzde 100 Türk Hava Yolları iştiraki olarak kurulacak “AJET Hava Nakliyeciliği Anonim Şirketi” altında devam edeceğini bildirdi. Uraloğlu, ““Anadolujet’in ‘Uçmayan Kalmasın’ mottosuyla başlattığı misyonunu bir adım daha ileriye taşıyarak, gelecek vizyonunda ülkemizin turizmine ve iktisadına daha fazla katkı sağlayabilmek maksadıyla markamızı yeniliyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir