AKP’li Elitaş, dövizdeki yüzde 55 yükselişi “olağanüstü” bulmadı: KKM olmasaydı olağanüstü noktaya gelirdi

Yürürlüğe girdiği tarihten bu yana Hazine’den 84 milyar TL kaynak aktarılan fakat dolar kurunda yüzde 55 artışa da mani olamayan kur muhafazalı mevduat sistemini savunan AKP Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Bu sistem olmasaydı döviz fiyatlarımız inanın harika noktalara gelecekti” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda evvelki akşam tamamlanan görüşmelerde, kur muhafazalı sistem tenkitleri öne çıktı. 24 Aralık 2021 tarihinde ABD Dolar kuru 11.98 TL, Euro kuru ise 14.44 TL iken yürürlüğe giren sistem için bugüne kadar yalnızca Hazine’den 84 milyar TL aktarıldı. Şimdiki kura nazaran ABD Doları’nın 18.62 TL, Euro’nun 18.21 TL’ye çıkmasını engelleyemeyen sistemin insanların üzerinde bir yük olduğunu kaydeden muhalefet, kur muhafazalı sistemden vazgeçilmesini istedi.

BirGün’de yer alan habere nazaran itirazlara karşı çıkan AKP ise bu sistemin yürürlüğe girmemesi durumunda döviz kurunda önlenemez artışların olacağını öne sürdü. Tenkitleri yanıtlayan AKP Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, “Bugün kur muhafazalı mevduat olmasaydı bizim faiz oranlarımız, bizim döviz fiyatlarımız inanın fevkalâde noktalara gelecekti” sözlerini kullandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir