Avrupa Birliği’nden İsmailağa’ya hibe

İsmailağa cemaatinin eski önderi Mahmut Ustaosmanoğlu’nun torunu Abdulhalik Ustaosmanoğlu’nun başkanlığını yaptığı Yavuz Sultan Selim Gençlik Derneği’nin, Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olarak bilinen Avrupa Komisyonu’ndan “Erasmus+Gençlik Programı” kapsamında hibe aldığı ortaya çıktı.

Programa “Pandemi Sonrası Dijital Ömür ve Dijital Ömrün İslamofobi Etkileri” başlıklı proje ile başvuran dernek için 31 bin 455 euro kaynak sağlandı. 1 Aralık’ta başlayan projenin bitiş tarihi ise 31 Mayıs olarak belirlendi.

Hedef gençlik

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine nazaran, Projeye ait bilgi notunda, pandemiyle birlikte dijital dünyada da İslamofobinin tesirinin sürdüğü belirtilirken, “Dijital hayatın getirdiği yenilikleri gerçek kullanarak İslamofobinin tesirini azaltmak için gençlik siyasetlerini hayata geçirmek istiyoruz. İslamofobinin dijital hayattaki tesirlerini azaltmayı amaçlıyoruz” denildi. Proje kapsamında yaşları 18-30 ortasında değişen 50 bayan ve 50 erkeğe yönelik 7 gün süren çalıştay yapılacağı da aktarıldı.

AP’ye kadar uzandı

Söz konusu derneğin hibe alması, Avrupa’da da reaksiyon çekti. Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, peş peşe hibeye yönelik açıklama yaptı. Jean-Paul Garraud, “Avrupa Komitesi, hâlâ İslamcı bir örgütü finanse ediyor” derken, Nicolas Bay ise “radikal İslam’a kendi vergileriyle milyonlarca Avro verildiğini” söylerek, “Brüksel’in, Alman hükümeti tarafından ‘İslamcı/terörist’ olarak sınıflandırılan bir hareketle ilişkili olan Türk Yavuz Sultan Selim Derneği’ne on binlerce Avro bağışladığı ortaya çıktı. Bayan düşmanı yahut Yahudi aleyhtarı telaffuzları çoğaltan ve Avrupa medeniyetini ‘İslam ve peygamber düşmanı’ olarak gören Yavuz Sultan Selim, İslamofobi ile gayret için kurul tarafından finanse ediliyor” tabirlerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Jordan Bardella da hibeyi “Yavuz Sultan Selim” skandalı olarak nitelendirerek “Kadınlara yönelik şiddet içeren kelamlar söyleyen bir İslamcı dernek nasıl olur da kamunun tek kuruş parasını alabilir?” reaksiyonunu gösterdi.

Diyanet’te aktifler

Diyanet’in raporunda, “medrese eğitimi konusunda önemli hâkimiyeti olduğu” vurgulanan İsmailağa’nın, “kendi birtakım özel tercihlerini İslamın vazgeçilmez uygulamaları üzere sunduğuna” işaret ediliyor. Ustaosmanoğlu’nun cenazesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmasıyla tarikat-siyaset münasebeti yine gündeme gelirken cemaatin isminin karıştığı son skandal ise 6 yaşındaki kız çocuğunun istismar edilmesi oldu.

Ustaosmanoğlu, bayanların çalışmasını eleştirirken okumasına da karşı olduğunu söylemişti. İsmailağa temaslı çok sayıda ismin başta Diyanet olmak üzere çok sayıda kamu kurumunda üst seviye yöneticilik yaptığı biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir