Okul müdürü Nutuk dağıtılmasını yasakladı: Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına küfretti

Mersin’in Çamlıyayla İlçe Ulusal Eğitim Müdürü olduğu devirde Dava Ocakları üyelerinin okullarda Atatürk’ün ‘Nutuk’ yapıtını dağıtmasını engellemesiyle gündeme gelen ve şu anda ise bir okulda müdürlük yapan Mustafa Bakkal, bu sefer de Deniz Gezmiş ve arkadaşları için toplumsal medya hesabından hakaret dolu bir paylaşım yaptı.

ÖLÜM YIL DÖNÜMLERİNDE DENİZLERE HAKARET

Mustafa Bakkal herkese açık toplumsal medya hesabından Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’a hakaret etti. Bakkal, Facebook hesabında “Ne fidandı ne yiğitti ne de şehitti. Devlete kurşun sıkan bir it oğlu itti” tabirlerin yer aldığı paylaşımla 3 devrimciyi amaç aldı.

Müdür Mustafa Bakkal’ın paylaşımında şu tabirler yer aldı: “Ne fidandı ne yiğitti ne de şehitti. Devlete kurşun sıkan bir (üç) it oğlu itti. Kimse bize, dünün militanlarına, polisleri, askerleri şehit edenlere, gariban üniversite öğrencilerini devlete karşı kışkırtıp eğitimi engelleyenlere, sokak olaylarıyla ülkenin onlarca yıl geriye gitmesine neden olan Lenin’in uşaklarına güzellemeler yaparak; sevimli, pak, vatansever kahramanlar olarak göstermeye çalışmasın.”
Mezitli İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Mustafa Bakkal’ın bu paylaşımının ekran manzarası kısa vakitte öğretmenlerin WhatsApp kümelerinde dolaşmaya başladı.

Paylaşımı görenler, okul müdürü Mustafa Bakkal’ın hakaret içeren tabirlerine reaksiyon gösterdi.

NUTUK DAĞITIMINI ENGELLEMİŞTİ

Atatürk’ün ‘Nutuk’ kitabını, Vahdettin’e yönelik ‘soysuzlaşmış alçak’ ve periyodun Osmanlı Hükümeti’ne yönelik ‘aciz, haysiyetsiz ve korkak’ tabirleri kullanıldığı için “Pedagojik açıdan çocuklara uygun olmadığı” gerekçesiyle Çamlıyayla’da okullarda dağıttırmayan Mustafa Bakkal, kamuoyundan reaksiyon almıştı. İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü misyonundan alınarak öğretmenliğe döndürülen Bakkal daha sonra Mezitli ilçesindeki İmam Hatip Ortaokuluna müdür olarak atanmıştı.

Bakkal, atanmasının akabinde MHP’li isimler tarafından ‘tebrik’ için ziyaret edilmişti.

ÖDÜL ÜZERE CEZA

Bakkal’ın Nutuk’un dağıtımını engellemesinden ötürü misyonundan alınmasının akabinde okul müdürü yapılması reaksiyon çekmişti. CHP’li Ali Uzman Başarır, mevzuyu TBMM gündemine taşıyarak periyodun Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti.

Mersin’in Çamlıyayla ilçesi Ulusal Eğitim Müdürü iken Nutuk’u yasaklamasıyla gündeme gelen ve yansılar üzerine öğretmenliğe döndürülen Mustafa Bakkal’ın adeta ödüllendirircesine okul müdürü olarak atandığı ortaya çıktı. Skandal atamaya CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır, reaksiyon göstererek mevzuyu bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşımıştı.

“NUTUK’U YASAKLAYAN ZİHNİYET YİNE ÖDÜLLENDİRİLDİ”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ilişkin NUTUK yapıtının dağıtılmasını engelleyen Çamlıyayla İlçe Mili Eğitim Müdürü hakkında daha evvelce soru önergesi verdiğini hatırlatan CHP’li Başarır, “Konuya ait devrin Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yazılı soru önergesi vermiştik.

Sayın Bakan önergemize, ilgili kişinin misyonundan alınıp öğretmen olarak Mersin Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü buyruğuna verildiğini belirtmişti. Lakin artık bakıyoruz ki böylesine kirli bir zihniyet yine ödüllendirilip Mezitli imam Hatip Ortaokulu’na müdür olarak atanmış. Herhalde bundan sonra da bu kişiyi ilçe ya da vilayet mili eğitim müdürü yapacaklar” dedi.

“SİYASİ İKTİDAR MİLİ EĞİTİM KONUSUNDA CİDDİYETTEN ÇOK UZAK”

Kurutuluş Savaşı Destanı’nın yazıldığı ve her öğrencimizin başucu kitabı olması gereken bir yapıtı yasaklayan zihniyetin tekrar okul müdürü olarak atanmasının, mevcut siyasi iktidarın Ulusal Eğitime verdiği ehemmiyeti gösterdiğini tabir eden CHP’li Başarır, “Bu uygulamadan da anlaşılacağı üzere AKP iktidarı öğrencilerimizin eğitim ve öğretimi üzere çok kıymetli bir mevzuda ciddiyetten epeyce uzak bir tavır içerisindedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bıraktığı çok kıymetli bir yapıtı yasaklayan zihniyetin adeta yine ödüllendirilerek okul müdürlüğüne getirilmesinin kabul edilebilir hiçbir tarafı yoktur. Mersin’de ve ülke genelinde hiçbir öğrencimiz bu türlü bir zihniyetin eline teslim edilemez” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir