Bakan Akar: ‘Kıbrıslı kardeşlerimizin haklı davalarında tüm imkanlarımızla yanlarında yer alıyoruz’

Isparta’da Terörizmle Çaba Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığının 51’inci Devir Komando Kontratlı Er Kurs Kapanış Merasimi, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın iştirakiyle gerçekleştirildi.

Terörizmle Gayret Eğitim ve Tatbikat Merkez Komutanlığında bin 503 asker 18 haftalık temel komando eğitimini tamamladı. Mezun olan bin 503 kontratlı er Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki piyade komando birliklerinde misyon alacak.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan merasimde, eğitimi muvaffakiyetle tamamlayan kontratlı erlere evrak ve armağanları Bakan Akar tarafından takdim edildi.

Dağcılık ve bayrak şovun akabinde kürsüye gelen Bakan Akar, ağır ve şiddetli bir eğitim devrini muvaffakiyetle tamamlayan kursiyerleri tebrik etti.

Güvenlik ortamının yine formlandığı, güç istikrarlarının, aktörlerin ve rollerin daima değiştiği bir periyottan geçildiğini işaret eden Bakan Akar, “Bölgemizde ve dünyada belirsizlik, risk, tehdit ve tehlikeler her geçen gün artmakta. Bu kritik devirde tesir ve ilgi alanı her geçen gün genişleyen ülkemiz, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kendi inisiyatiflerini hayata geçirerek Orta Doğu’dan Balkanlar’a, Afrika’dan Kafkaslar’a kadar geniş bir coğrafyada barış ve istikrara katkı sağlamaktadır. Türkiye başta savunma ve güvenlik olmak üzere çabucak her alanda attığı adımlar ve kurduğu çok boyutlu münasebetlerle artık milletlerarası alanda özne haline geldi. Yani tesir alanımız üç kıta, ilgi alanımız ise bütün dünya olmuştur” diye konuştu.

“PEŞLERİNDEYİZ”

Bu süreçte vazife ve sorumlulukları artan Ulusal Savunma Bakanlığının Cumhuriyet tarihinin en ağır ve en tesirli faaliyetlerini icra ettiğine dikkati çeken Bakan Hulusi Akar, “Sahip olduğu nitelikli işçinin yanı sıra, yerli ve ulusal savunma sanayi eserleriyle desteklenen TSK; ‘Hudut namustur’ anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağlamakta, terörü kaynağında yok etme stratejisi ve ‘terör neredeyse gaye orasıdır’ anlayışıyla, yurt içinde ve hudut ötesinde başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı artan bir şiddet ve tempoda çaba etmektedir.

Nitekim son olarak 26-27 Eylül’de Irak’ın kuzeyinde, Türkiye’ye 140 kilometre aradaki Asos bölgesine Hava Harekatı icra edildi. Bu harekat kapsamında, terör örgütüne ilişkin içinde mağara ve sığınakların da olduğu 16 maksat, büyük bir muvaffakiyetle imha edilmiş, çok sayıda bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Böylelikle TSK her nerede olurlarsa olsunlar, hangi mağaraya girerlerse girsinler, nereye kaçarlarsa kaçsınlar, hangi altyapı ve üst yapıdan takviye alırlarsa alsınlar teröristlerin peşinde olduğunu bir defa daha tüm dünyaya göstermiştir” sözlerine yer verdi.

“KIBRISLI KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle çabanın yanı sıra birebir azim ve kararlılıkla Türkiye’nin semalardaki ve denizlerdeki hak ve menfaatlerini de koruduğunun altını çizen Bakan Akar, “Kıbrıslı kardeşlerimizin haklı davalarında tüm imkanlarıyla yanlarında yer almakta, bunlara ilaveten başta Azerbaycan ve Libya olmak üzere dost, kardeş ve müttefiklerimizin haklı davasına dayanak olmakta, tıpkı vakitte BM, NATO, AGİT, AB bünyesinde ve ikili mutabakatlar çerçevesinde dünyanın birçok coğrafyasında misyon yapmaktadır” dedi.

“ASKERLİK KUTSAL BİR GÖREVDİR”

Mehmetçiğin tüm bu faaliyetlerinde elde ettiği başarılardaki en büyük ilham kaynağının şehit ve gazilerin kahramanlık ve fedakarlıkları ile milletin sevgisi, inancı ve duası olduğunu belirten Bakan Akar, “Sizlerin bizlere olan sevgisi, inancı ve takviyesi sürdükçe başaramayacağımız hiçbir şey, aşamayacağımız hiçbir pürüz yoktur. Ordu-millet anlayışında olan asil milletimiz için askerlik kutsal bir misyondur. Bunun için de milletimiz askerine Mehmetçik, ordusuna Peygamber Ocağı demiştir. Yüreği vatan sevgisiyle dolu siz kıymetli anne ve babalar; vatana ve millete güzel olsun diye büyük emek ve fedakarlıklarla yetiştirdiğiniz evlatlarınızı, ülkemize ve milletimize hizmet etmek üzere bu kutsal ocağa emanet ettiniz.

Evlatlarınız da mazisi şan ve onurla dolu Türk ordusunun birer mensubu olmak, ulu üniformamızı giymek için büyük azim ve kararlılık gösterdiler. Bu ulu yuvada genç silah arkadaşlarımız; ulusal, manevi ve mesleksel kıymetlerimiz uğruna her türlü manisi aşabilecek, her türlü tehdit ve tehlikeye karşı koyabilecek kabiliyette ve yüksek nitelikli komandolar olarak yetiştiler. Askerlik mesleğinin temel niteliklerini özümsemiş bu mert evlatlarımızı, bugün mekteb-i asli olan kıtalarına, komando birliklerine uğurluyoruz” diye konuştu.

Türk Halk Müziği Sanatkarı Esat Kabaklı ve Mehteran Konseri’nin akabinde program merasim geçişi ile sona erdi.

Bakan Akar’a, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan, Isparta Valisi Aydın Baruş ve milletvekilleri eşlik etti. Merasimi askerlerin çok sayıda aileleri de takip etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir