Kocaeli Kitap Fuarı’nda Ortaylı’ya büyük ilgi

KOCAELİ (İGFA) – Ünlü tarihçi ve bilim insanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, 13. Kocaeli Kitap Fuarı’nda büyük ilgi gördü. Saatler öncesinden Akçakoca Konferans Salonu’na akın eden Kocaelililerin büyük kısmı Ortaylı’yı yaklaşık 1 saat boyunca ayakta dinledi. Aktiflik alanında kurulan dev ekrandan da takip edilen Ortaylı, “Manzaradan çok memnunum. Çocuk tarihçisi diyecekler herhalde. Çok memnunum. Okuyucu yaş ortalaması düşüyor herhalde. Gayem da budur” dedi.

EĞİTİMCİ BELEDİYELER VURGUSU

Cumhuriyet’in 100. Yılı bahisli söyleşinde konuşan Ortaylı, “100. yılda Türk gençliğinin kıymetli bir eksikliği şiirden uzak kalması oldu. Şiir bilmezseniz yabancı lisan de öğrenemezsiniz. Yabancı lisanı de daha gerçek söylem edersiniz. 60 yıl evvelki Türkçe’ye Arapça, Farsça, Rumca, Ermenice ve İtalyanca sözler girmiştir. O lisanlarda de Türkçe’den tesirler görmek mümkündür. 60 yıldır bozulan eğitim kurumumuzun düzeltilmesi gerekiyor. Bakanlıklara, bizlere, hepimize büyük iş düşüyor. Belediyeleri eğitimci olmayan ülkeler adam olmuyorlar. Belediyelere büyük iş düşüyor” dedi.

“KİMSE LİSANINI, DİNİNİ DEĞİŞTİRMEDİ”

Güncel tartışmalara da değinen Ortaylı, “Bu memlekette kimse lisanını, dinini değiştirmiş değildir. Mescitler ahır olmuştur. Doğrudur. Ancak zati mescitler bakımsızdır. Anadolu bir ekip süper mescitler, cemaat varsa yaşıyor. Harf ihtilalinin emeli okuma yazmayı artırmaktır” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir