CHP’li Özkoç: İçişleri Bakanı mahcup olmaz, gereğini yapar; yapamıyorsa da o koltukta oturamaz

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM Genel Kurulu’nda; “Böylesine vahim bir olayla ilgili terörün kimden geldiği, nasıl geldiği lanetlenmesi gereken bir olayla ilgili, ‘biz bu olayda mahcubuz’ diyen bir İçişleri Bakanı varsa, İçişleri Bakanına söylenecek tek bir kelam vardır. İçişleri Bakanları mahcup olmazlar. İçişleri Bakanları gereğini yaparlar. Gereğini yapamıyorlarsa da o koltukta oturmazlar. Senin mahcubiyetin şayet bu ülkenin evlatlarının canıyla ödeniyorsa o vakit senin mahcubiyetinin bizim nezdimizde hiçbir karşılığı ve bedeli yoktur” dedi.

CHP Küme Başkanvekili TBMM Genel Kurulu’nda konuştu. Özkoç, şunları söyledi:

“İçişleri Bakanları mahcup olmazlar”

“Taksim’de gerçekleşen hain terör saldırısını lanetliyoruz. Acımız çok büyük. Atakta hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağolsun.

Türkiye’de bir evladımızın canı yanıyorsa Türkiye’nin canı yanıyor demektir. Bir evladımızı kaybettiysek aslında herkes kendi ailesinden bir kişiyi kaybetmiştir. İçimizi yakan bu olaylarla ilgili ağzımızdan çıkan kelamlara dikkat etmeliyiz. Hele ki devlet makamında bu mevzuyla ilgili yerlerde olan beşerler, kelamlarının nereye gittiğini bilmek zorundadır.

Böylesine vahim bir olayla ilgili terörün kimden geldiği, nasıl geldiği lanetlenmesi gereken bir olayla ilgili, ‘Biz bu olayda mahcubuz’ diyen bir İçişleri Bakanı varsa, söylenecek tek bir kelam vardır. İçişleri Bakanları mahcup olmazlar. İçişleri Bakanları gereğini yaparlar. Gereğini yapamıyorlarsa da o koltukta oturmazlar. Senin mahcubiyetin şayet bu ülkenin evlatlarının canıyla ödeniyorsa o vakit senin mahcubiyetinin bizim nezdimizde hiçbir karşılığı ve pahası yoktur.

“Hangi ülke olursa olsun hesap soramayacağımız dünyada, evlatlarımız için hiçbir ülke yoktur”

Bütün terör örgütlerini lanetliyoruz. Fakat Türkiye güçlü bir ülke, istihbaratı güçlü bir ülke, emniyet teşkilatı güçlü bir ülke. Biz, emniyet teşkilatımıza güveniyoruz. Ülkemizin istihbaratına güveniyoruz. Lakin güvenmediğimiz kişi, İçişleri Bakanının tam da kendisidir.

İçişleri Bakanı bir açıklama yapıyorsa birinci evvel iktidarının kendi içinde bir kıymetlendirme yapması gerekir. Şayet Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir bakanı bu türlü bir vahim terör olayından sonra ‘Amerika vardır ve onu lanetliyoruz’ diyorsa Cumhuriyet Halk Partisi kümesi ismine derhal kapalı oturum talep ederiz. Gelsin burada Amerika’nın olduğuna dair kanıtları koysun. Boyutu ne olursa olsun, hangi ülke olursa olsun hesap soramayacağımız dünyada, evlatlarımız için hiçbir ülke yoktur. Başta Amerika da dahil olmak üzere.

“Cumhurbaşkanı o İçişleri Bakanıyla ilgili gereğini yapmalıdır”

O kelamı söyleyip, ondan sonra AKP’nin Genel Lideri, Cumhurbaşkanı; Biden’ın taziyesini kabul ediyorsa, o vakit bu ortadaki çelişkiyi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ve milletimize açıklamak zorundadır. Bu türlü vahim bir olay karşısında bu türlü bir ciddiyetsiz tutum muhakkak kabul edilemez. Biz bu terör olaylarının arkası gerisi kesilmeyen terör olaylarının hesabını soracağız. Hangi noktaya kadar varılması gerekiyorsa o noktaya kadar gayretimizi sürdüreceğiz. Ucunda Amerika varsa geliriz burada TBMM’de aldığımız kararlarla gereğini yaparız. Şayet ucunda Amerika yok, Soylu bu formda ciddiyetsiz bir hal içerisindeyse o vakit bu ülkenin Cumhurbaşkanı o İçişleri Bakanıyla ilgili gereğini yapmalıdır.” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir