AKP Grup Başkanvekili Akbaşoğlu’ndan 6’lı masaya “güçlendirilmiş parlamenter sistem” eleştirisi

AKP Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Altılı Masa’nın “güçlendirilmiş parlamenter sistem” çalışmalarını eleştirdi. Akbaşoğlu “Asıl gayeleri, niyetleri, HDP dahil masanın bütün bileşenlerine bakanlık dağıtmak. Güçlendirilmiş parlamenter sistemi millet için değil kendileri için istiyorlar.” dedi.

Akbaşoğlu,  İstanbul Beyoğlu’ndaki terör atağında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine baş sıhhati diledi.

Türk milletinin terörle çaba konusunda her vakit hükümetin yanında yer aldığını söyleyen Akbaşoğlu, “Milletimizin terörü lanetleme, teröristi ortadan kaldırmayla ilgili yaklaşımı çok açık ve net. Bu mevzuda milletimiz müsterih olsun, teröre, teröriste ve ardındaki güçlerin tamamına gerekli yanıt kesinlikle verilecek.” diye konuştu.

Bütün siyasi partilerin de terörle çabaya “amasız” ve “fakatsız” dayanak vermesi, terörün isimlendirilmesi konusunda geri durmaması gerektiğini lisana getiren Akbaşoğlu, “Bu, apaçık PKK/PYD’nin ortaya koyduğu bir terör aksiyonu. Bu terörü ve teröristleri milletimizle birlikte lanetliyoruz. Gayretimiz son terörist ortadan kaldırılıncaya ve terörle çaba emin adımlarla sonuca varıncaya kadar devam edecek.” tabirlerini kullandı.

“Temeli çürük bir süreç”

6’lı Masa’nın güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş üzerinde çalıştığını hatırlatan Akbaşoğlu, bu argümanın “temeli çürük, kamuoyunu oyalama ve kandırmaktan” ibaret bir süreç olduğunu söyledi.

Akbaşoğlu, “6’lı Masa’nın bileşenlerinin şu soruya karşılıklarının ne olduğunu hala öğrenebilmiş değiliz: Cumhurbaşkanını sizin önerdiğiniz sistemde kim seçecek? Halk seçmeye devam mı edecek yoksa halkın elinden bu yetkiyi alıp parlamentoya mı vereceksiniz? Aslında can alıcı soru bu.” dedi.

6’lı Masa’nın bu hususta kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğini belirten Akbaşoğlu, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanını halk seçmeye devam edecekse açıklamalarına nazaran 1 defalığına 7 yıllık seçilecek. Sembolik cumhurbaşkanı olacak kimsenin halk tarafından seçilmesi ne kadar manalı? 50+1 ile seçilen bir cumhurbaşkanının, yüzde 25-30 ile seçilen bir başbakanın buyruğu altında kalması temsiliyet, demokratikleşme açısında ne kadar hakikat? Başbakan partili olacak mı, olmayacak mı? Zira ‘Yürütmenin başı partili olmamalı.’ diyorlar. Münasebetiyle başbakan partili mi olacak yoksa partisiyle ilişiği kesilecek mi? Bunların karşılığını kamuoyuna açık ve seçik halde vermeleri lazım. Parlamenter sistemle ilgili teklifleri, ‘güçlendirilmiş’ sıfatını ismin önüne koymak suretiyle güya farklı bir teklifte bulunuyorlarmış üzere ancak aslına bakarsak değişen hiçbir şey yok.”

“Asıl niyetini gizlemek istiyor”

AKP Küme Başkanvekili Akbaşoğlu, güçlendirilmiş parlamenter sistem ile yürütmenin güçlendirileceğinin tabir edildiğini aktararak, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde aslında yürütme güçlü biçimde dizayn edilmiş vaziyette. Milletin, direkt cumhurbaşkanını seçme yetkisini elinden alarak parlamentoya vermek ve vesayet odaklarının 367 kararı misali rol üstlenebileceği bir kapıyı aralamak istiyorlar.” değerlendirmesini yaptı.

6’lı Masa’nın asıl niyetini gizlemek istediğini lisana getiren Akbaşoğlu, “Asıl amaçları, niyetleri, HDP dahil masanın bütün bileşenlerine bakanlık dağıtmak. Güçlendirilmiş parlamenter sistemi millet için değil kendileri için istiyorlar.” tabirini kullandı.

Parlamenter sistemde Bakanlar Şurası kararının teşekkül edebilmesi için bütün bakanların imza atması zarureti olduğuna işaret eden Akbaşoğlu, kelamlarını, “Dolayısıyla terörle uğraş konusunda ‘Kendilerine bakanlık vereceğiz.’ dedikleri ortakları HDP’ye bakanlık verdiklerinde HDP imza atmadığı takdirde Türkiye’nin, Bakanlar Heyeti kararıyla teröristi takip etme konusunda zafiyete düşeceğini milletimiz biliyor.” diye tamamladı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir