Deprem çantası nasıl hazırlanır? Deprem çantasında olması gerekenler neler?

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntı önlemsizlik ve tedbirsizliğin sonuçlarını bir kere daha gözler önüne serdi. Çürük binalara en az 38 bin şahsa mezar oldu. 11 vilayetle birlikte yaklaşık 20 milyon kişiyi etkileyen zelzelenin akabinde vatandaşlar önlemler almaya başladı. Bunların başında zelzele çantası hazırlamak oldu. Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ‘deprem çantası nasıl hazırlanır, sarsıntı çantasında neler olması gerekir’ sorularına dair bir liste hazırladı. afad.gov.tr’de yayınlanan ‘Afet ve Acil Durum Çantası Nasıl Hazırlanmalı?’ başlıklı yazıda, “Deprem sonrası birinci 72 saatte, yardım takımları ulaşana kadar acil gereksinimlerinizi ve pahalı evraklarınızı saklayacağınız bir Afet ve Acil Durum Çantası sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir” tabirleri yer aldı.

Deprem çantasında neler olmalı?

>> Afetlerden çabucak sonra muhtaçlık duyabileceğiniz materyallerin bulunduğu bir Afet ve Acil Durum Çantanızın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması değerlidir. Çanta, sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli muhtaçlıkları da içermelidir.

>> Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil muhtaçlıkları temin edebileceğiniz yerlere ulaşamayabilirsiniz. Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri gerçek belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamanız çok değerlidir. Afet ve Acil Durum Çantası yalnızca meskeninizde, iş yerinizde değil okulunuzda, sınıfınızda da olmalıdır.

>> Bunun için öğretmeninizle birlikte gereksiniminiz olabilecek şeyleri belirleyip, çantanızı sınıfınızda öğretmeninizin kolay ulaşabileceği bir yerde saklamalısınız. Engelli bireylerin özel gereksinimleriyle alakalı çantanızın içine eklemeniz gerekenleri de unutmamalısınız. İçinde bulunan yiyecek ve içecekleri nizamlı olarak denetim edip, bozulmadan nasıl saklamanız gerektiğini büyüklerinizden öğrenmelisiniz.

Deprem çantası nasıl hazırlanır?

Gıda
Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve güçlü (çabuk bozulmayan) besinler (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.).

Önemli doküman fotokopileri
Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)
Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri
Zorunlu Sarsıntı Poliçesi
Diplomalar
Pasaport, banka cüzdanı vb.
Diğer (evcil hayvan sıhhat karnesi, vb.)
Giyecekler
İç çamaşırı
Çorap
Yağmurluk
İklime uygun giysiler
Su
Her bir aile üyesi düşünülerek kâfi içme suyu alınmalı.

Hijyen malzemeler
Sabun ve Dezenfektanlar
Diş fırçası ve macunu
Islak mendil
Tuvalet kâğıdı
Hijyenik ped

Diğer malzemeler
İlk yardım çantası
Uyku tulumu yahut battaniye
Çakı, düdük, küçük makas
Kâğıt, kalem
Pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir