El-Erian: Fed iki büyük hata yaptı

Allianz Baş Ekonomi Danışmanı Muhammed El-Erian, Fed’in 2 büyük yanılgı yaptığını söyledi.

CBS televizyonuna konuşan El-Erian, Fed’in birinci yanılgıyı enflasyonu süreksiz olarak tanımlayarak yaptığını savundu ve “Enflasyonu süreksiz, zıdda dönebilir gördüler ve ondan telaş etmediler” dedi. İkinci yanılgıyı ise yüksek TÜFE sayılarının ısrarcı biçimde yüksek olduğunu kabul ederek lakin buna “anlamlı bir yolla karşılık vermeyerek” yaptıklarını savundu.

“Yumuşak inişten bahseden Fed Lideri Powell artık acıdan bahsediyor. Bu sorun. Geç kalmanın Fed’e bir maliyeti olacak. Fed yalnızca enflasyonun üstesinden gelmemeli, kredibilitesini de yine tesis etmeli” diye konuşan El-Erian, “Ben ziyan verici bir resesyon mümkünlüğünün çok yüksek bir risk olduğundan korkuyorum” dedi.

El-Erian, ABD’de bu hafta açıklanacak TÜFE bilgileri öncesi yaptığı değerlendirmede ise manşet enflasyonun yüzde 8 civarına geri gelmesinin beklenen olduğunu, fakat çekirdek enflasyonun hala üst gideceğini öngördüğünü söyledi.

Çekirdek enflasyonun da önümüzdeki devirde aşağı geleceğini belirten El-Erian, “Ama burada soru çekirdek enflasyonun iktisatta bir yavaşlama ile mi yoksa büyük bir resesyon ile mi aşağı geleceği” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir