Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası milyonlara müjdeyi verdi: 2,5 kat artış yapıldı!

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu formda;

Yeni eğitim öğretim açılışını İstanbul Sancaktepe’de gerçekleştirdik. Eğitimde 20 yılda ülkemize kazandırdığımız hizmetleri tekrar hatırlama imkanı bulduk.

Gençlerimizle bugünün ve geleceğin dünyasına dair ufuk çeşidi yaparak ‘oku, düşün, uygula, neticelendir’ prensibimizi bir defa daha paylaştık. 

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK TOPLUMSAL KONUT PROJESİ

Ülkemizin 81 vilayetinde ve ilçelerinde insanlarımızı mesken sahibi yapmak için yürüttüğümüz konut projelerini yeni bir kampanya ile başlattık. Toplamda 500 bin toplumsal konut, 250 bin konut yeri ve 50 bin işyerini kapsıyor. Birinci etapta 250 bin konut, 100 bin konut yeri, 10 bin iş yerini iki yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz.

Talep toplama süreci önümüzdeki ay sonuna kadar devam edecek. Birinci temeli 25 Ekim’de atıyoruz. Başvurusu sayısı 5 milyona dayanan kampanya Türkiye’nin bugüne kadar yapılmış en büyük toplumsal konut atılımı olacak.

Geçtiğimiz hafta sonu Sakarya’da toplu açılış merasimi vesilesiyle vatandaşlarımızla akabinde da seçimlerde birinci kere oy kullanacak gençlerimizle bir ortaya geldik. Bilhassa gençlerimizle gerçekleştirdiğimiz buluşmada haklarına, özgürlüklerine, geleceklerine sahip çıkma iradelerini 2023’de sandıkta gösterme konusunda görmekten memnuniyet duydum.

“TÜRKİYE’NİN BÜYÜME ORANI DAİMA YÜKSELİYOR”

Birileri evlatlarımıza ümitsizlik aşılarken gençlerimize güvenmeye, her alanda desteklemeye devam ediyoruz. Pazar günü İTO’nun 140. kuruluş yıldönümü ödül merasimlerinde iş dünyamızla bir ortaya geldik. Milletlerarası kuruluşlar, global iktisadın ve gelişmiş ülkelerinin büyüme beklentilerini aşağı revize ederken Türkiye’nin büyüme oranı daima yükseliyor.

“İÇERİDE VE DIŞARIDA GÜÇLÜ DURUŞ SERGİLİYORUZ”

Dünya ekonomik krizden savaşlara, siyasi çalkantılara kadar pek çok sıkıntıyla boğuşurken Türkiye olarak içeride ve dışarıda güçlü duruş sergiliyoruz. Global krizleri evvelden görüp gereken önlemleri alma, dayanıklılığımızı tahkim konusunda herkesin takdir ettiği birikim ve dirayete sahibiz.

“KRİZLERDE AMAÇLARIMIZA GERÇEK YÜRÜMEYİ SÜRDÜREBİLDİK”

Kesintisiz yaşadığımız taarruzlar, maruz kaldığımız oyunlar, tuzaklar bize bu türlü bir erken ikaz sistemi oluşturmaya ve aktif formda çalışmaya mecbur bırakmıştır. Salgın, Ukrayna-Rusya savaşıyla süren global krizlerde biz amaçlarımıza gerçek yürümeyi sürdürebildik.

“SORUNLARA TAHLİL GELİŞTİRİCİ BAŞAT AKTÖR OLDUK”

Asla paniğe ve dehşete kapılmadan son asrın en büyük sıhhat kriziyle uğraşta özgün programımızı uyguladık. Rusya-Ukrayna savaşında tahıl sevkiyatından, esir takasına kadar pek çok muvaffakiyete imza attık. 5 milyon tonun üzerinde tahıl ihracatını gerçekleştirdik. Ülkemizi bölgesel ve global karar alma sistemlerinin dışında bırakmaya çalışanlara karşın emniyetli, problemlere tahlil geliştirici başat aktör olduk.

Ülkemizi kendi çıkarlarının bekçisi olarak görenler yeni durumdan rahatsız olsa da süreci Türkiye merkezli olarak yönetiyoruz. İç siyasette olduğu üzere dış siyasette da dayatmaları kabul etmiyoruz. Kazanımları daha yeterli taşımak için üç kıtayı birleştiren stratejik pozisyonumuza mütenasip formda farklı bölgesel kuruluşlarla münasebetlerimizi geliştiriyoruz.

Ne batı için doğuya sırtımızı dönüyor ne de ortadoğu ve Afrika’yı ihmal ediyoruz. Bir ayağımızı ülkemize sabitlerken başkasıyla de bölgemizden başlayarak tüm dünyayı kuşatıyoruz. Tarihi, beşeri, kültürel, kadim bağlarımız olan Balkanların güvenlik ve huzurunu kendi ülkemizden farklı görmüyoruz. Kritik periyotta Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan’a yaptığımız ziyaretler istikrar ortamının korunması açısından yararlı sonuçlar doğurmuştur.

“ŞANGAY İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI İLE MÜNASEBETLERİMİZİ DERİNLEŞTİRİYORUZ”

Özbekistan ve Amerika’da yaptığımız temaslarda Türkiye’nin dış siyaset vizyonunu ortaya koymuştur. Kardeşim Şevket Mirzayev’in daveti üzerine Şangay İşbirliği Teşkilatı’nın tepesinde epey verimli görüşmeler gerçekleştirdik. 2012 yılından bu yana diyalog ortağı olduğumuz Şangay İşbirliği Teşkilatı ile münasebetlerimizi çok daha derinleştirmeyi istiyoruz.

Zirvede konut sahibi Özbekistan Cumhurbaşkanı sayın Mirzayev, sayın Aliyev, sayın Şahbaz Şerif, sayın Modi, sayın Putin, sayın Reisi ile ile bir ortaya geldik. Bu önderlerle hem ikili münasebetlerimizi tüm taraflarıyla ele aldık, bölgesel problemler konusunda görüş alışverişinde bulunduk. 

BM 77. GENEL ŞURASI TEMASLARI

Zirvenin akabinde BM, 77. Genel Şurası, genel görüşmelerine katılmak üzere New York’a geçtik. 13 saatlik seyahatten sonra New York’a ulaştık. 2 yıl sonra birinci kere yüz yüze yapılan görüşmeler bizim açımızdan ağır, verimli ve bereketliydi. ABD’deki vatandaşlarımızdan, Türk sivil toplum kuruluş temsilcilere, farklı bölümden insanlarımızla hasret giderdik. Amerikan niyet kuruluşu temsilcileri, iş etrafları, ülke siyasetinin önde gelen isimleriyle kapsamlı istişareler gerçekleştirdik.

BM doruğunda Türkiye’de son 20 senede eğitim öğretimde yaşanan gelişmeleri, gelecek vizyonumuzu başkanlarla paylaştık. Genel heyete hitap ettik. Rusya Ukrayna krizi başta olmak üzere güvenliği ilgilendiren görüşlerimizi tüm dünyaya anlattık. Göç krizi, tahıl sevkiyatı üzere pek çok örnekle Türkiye’nin dünyada oynadığı arabulucu role dikkat çektik.

Doğu Akdeniz, ekonomik gelişmeler, BM’nin idare yapısına ulaşan çok geniş yelpazede ülkemizin yaklaşımını lisana getirdik. Bilhassa Rusya ile Ukrayna ortasında barışı tesis etmeye yönelik çabalarımızın takdirle karşılandığını müşahede ettik. BM Genel Sekreteri yanında kimi devlet ve hükümet liderleriyle ikili görüşmeler de gerçekleştirdik. Ürdün Hükümdarı, Libya, Guatemala, Finlandiya, Kırgızistan, Polonya önderleri ile bir ortaya geldik. Gürcistan, Almanya, İspanya, Lübnan, Japonya ve İngiltere başbakanlarını kabul ettik.

Aynı binada Katar Buyruğu ile Kazakistan, Finlandiya, Güney Kore Cumhurbaşkanı ve Bangladeş Başbakanı ile sohbet ettik. Ayrıyeten Amerikan kongresinin üç farklı üyesini, FIFA Lideri, Dünya Yahudi Kongresi Liderini kabul ettik. BM’nin tam karşısındaki Türkevi binamız görüşmelerimize konut sahipliği yaptı. Türkevi de global diplomasinin merkezlerden biri haline dönüştü. Muhataplarımızla savunma sanayi ve güç başta olmak üzere ülkemizle işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

PUTİN VE ZELENSKİY’E TEŞEKKÜR

Tahıl kriziyle yakalanan diplomatik muvaffakiyetin esir takasıyla devam ettirilmesi ülkemiz ismine gurur verici gelişme olmuştur. Bu vesile ile gayretlerimize verdikleri takviye için sayın Putin ve sayın Zelenskiy’e buradan teşekkür ediyorum. Maksadımız her iki önderi en kısa müddette bir ortaya getirerek daha fazla can kaybı ve yıkım olmadan bu savaşı sonlandırmaktır.

Bugün uyguladığımız yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyümeyi temel alan ekonomik programımız üzerinde yükselttiğimiz altyapılardan biri de ulaştırmadır. Kara, hava, demir, deniz yollarındaki ulaştırma yatırımlarımızda kendi insanlarımızın değil bu projelerle Avrupa’dan Asya’ya bölgemizin tamamının süratli, konforlu, ekonomik bir biçimde buluşmasını sağlıyoruz.

“MUHALEFETİN TAKOZ KOYMALARIYLA KARŞI KARŞIYA KALDIK”

Londra’dan Çin’e kadar kesintisiz dremiryolu ile gidilebiliyorsa ülkemizde inşa ettiğimiz köprüler, tüneller, yollar sayesindedir. Karadeniz’de lojistik çizgilerimizle dünya tahıl krizi başta olmak üzere hpekçok sorunun üstesinden gelebiliyoruz. İstanbul Havalimanı’nda finansmanından projesine pekçok sorunu üzerinde çalışırken muhalefetin takoz koymalarıyla karşı karşıya kaldık. Karalama kampanyaları, iftiraları unutmadık.

“1,5 SAAT SÜRERKEN 5 DAKİKAYA İNDİRDİK”

Geldiğimiz noktada milletimize kelam verdiğimiz her projeyi yaptık. Bir kısmının inşasını süratle sürdürüyoruz. İzmir Körfez geçişini içeren İstanbul-İzmir otoyoludur. Feribotla 1 saati, ağır vakitlerde araçla 1,5 saati bulan İzmit Körfez geçişini Osmangazi Köprüsü’yle 5 dakikaya indirdik.

Sadece bu ayın birinci 22 gününde Osmangazi Köprüsü’nü günde ortalama Bay Kemal burayı uygun dinle 51 bin araç kullandı. Köprü ve otoyolunun araç garantisi oranı yüzde 116’ya yani garanti sayısının çok üstüne çıkmış durumdayız. Çanakkale Köprüsü ile iki kıta ortasındaki geçişte yaşanan zahmete son vererek 6 dakikada ulaşım sağlıyoruz. Çağdaş, uygar olmak bu Bay Kemal.

Ana muhalefetim demekle bir yere varamazsın. Çanakkale Köprüsü’nün günlük araç ortalaması 8 binin üzerine çıktı. Milletimiz bu hizmetin konforuna alıştıkça araç geçiş sayısının her geçen gün artacağına işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir