EYT’yi kaçıranlar için yeni formül: Kısmi emeklilik düzenlemesi

Milliyet’in haberine nazaran; 3600 günde, 4500 günde ve 5400 günde kısmi emeklilik durumu kelam konusu olduğunu belirten ekonomist Muhammet Bayram, “SSK’lılar için 3600 ve 4500 günde kısmi emeklilik, Bağ-Kur’lular için ise 5400 günde kademeli bir yaş koşulu ile birlikte emekli olunabiliyor” dedi.

Bayram özetle şunları söyledi:

“Yaş kuralının esnetilmesi ve kaldırılması tıpkı EYT maddesindeki üzere yaş kuralının büsbütün kaldırılması ile kısmi emeklilik sağlanabilir.

Eğer yaş koşulu kaldırılmasa dahi prim sayıları yetmiyorsa devletimiz borçlanma imkanı getirerek prim günleri tamamlanabilir.

Kadınlarda emeklilik yaşının esnetilebileceğine ait Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunmuştu. Hatta mesken hanımlarının erken emekliliğine ait bir konu vardı. Mesken hanımlarının emeklilik priminin 3’te 1’inin devlet tarafından karşılanacağını söylemişti. Bayanlarımız 3’te 1 oranında daha kısa müddette emekliliklerini tamamlamış oluyor.

Erken emeklilik kimleri kapsar?

Çalışan, çocukları olan bayanlarımızın da erken emeklilikleri kelam konusu olabilir. Bayanlarımızın çocuk sayısına nazaran erken emekliliği kelam konusu olabilir. Bayanlarda her bir çocuk için borçlanma imkanı vardı. Toplam 2160 gün borçlanma kelam konusuydu. Her bir çocuk için 720 gün, toplamda 3 çocuğa kadar 2160 gün borçlanma kelam konusuydu.

Aynı konuda düzenleme ile bir arada çocuğu olan bayanlarımızın erken emekli olması kelam konusu olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir